Вимагаючи щось, треба чітко формулювати питання – інакше надурять. А ще бажано визначитися з термінологією. У протилежному випадку не варто сподіватися, що очікування справдяться і будуть задоволені. Що таке оновлення влади, про яке не втомлюється кричати країна? За логікою речей це зміна старих на нових, тих, що були, на зовсім інших. Утім, самі владоможці розглядають той процес по-своєму. У їхньому розумінні оновлення – це заповнення пустот, що виникли у зв’язку з втечею конкурентів або з якимись іншими катаклізмами, своїми родичами і близькими. У найгіршому випадку може йтися про заміщення себе коханого знову ж таки власними діточками, дружинами чи почарківцями. Святе місце не можна віддавати чужому – такий закон виживання. Хоча в принципі це також оновлення, чи не так?
Після минулих парламентських виборів 2012 року виявилося, що майже 10% складу депутатського корпусу так чи інакше мають родинні зв’язки поміж собою чи найближчих родичів у різних органах влади: діточок, братиків-сестричок, половинок та ін. Очевидно, що цифра не точна, бо не всі зв’язки вдається відстежити. Тоді вперше відбулося входження до Ради дітей перших осіб країни. Одепутатилися син президента Вітько Янукович, синок генпрокурора Артем Пшонка і чадо прем’єра Олексій Азаров. Такий відвертий демарш суспільство сприйняло загалом спокійно, бо чого ще очікувати від влади бандитів. «Влада прагне сформувати династію: передавати елітний статус нардепа у спадок», – прокоментував тоді це неподобство політолог Володимир Фесенко і як у воду дивився. Втім, влади бандитів вже немає: Віктор-молодший, Артемко та Олексійчик разом із предками в бігах, а в переддень нових виборів до Ради династичні тенденції видаються ще сумнішими, ніж у часи смути.
Діти-квіти та інші
Лідирує, звичайно, президент. Його син, як і син попередника, також прагне стати нардепом. Щоправда, у мажоритарному окрузі, а це трохи складніше. Утім, йому, мабуть, вдасться, бо злітну смугу протестував татусь. Схожу спецоперацію вирішив провести і вічно живий Володимир Литвин, який вирішив пустити в політичне плавання свого молодшенького Івана. Раніше країні був потрібен один Литвин, а тепер уже два. Апетит нагулюється. Додаймо до цього ще двох Литвинів-братиків, один із яких донедавна очолював прикордонне відомство, а другого звинувачують в Іловайській трагедії, а ще свата Литвина нардепа Андрія Деркача, що балотується на Сумщині в Глухові, –
і можна знімати телесеріал «Династія-2». Утім, сенсацією цьогорічних виборів стало прагнення пролізти в парламент аж цілої родини Балоги. Троє рідних братів Віктор, Павло, Іван Балоги та двоюрідний Василь Петьовка мають усі шанси пройти в закарпатських округах. Дивно, що не додумалися взяти в цей славетний похід й інших родичів включно з бабусями й дідусями. Було б дуже весело і вистачило б на цілу фракцію.
Родичі гарбузові
Після виборів українці мають шанс побачити під куполом Ради чимало сімейних підрядів. Хороші позиції в родини Луценків Юрія та Ірини, які йдуть за списком БПП. Можливо, пощастить братам Ярославу й Богдану Дубневичам на Львівщині. Знову зможемо побачити братів Тягнибоків: Олег очолює список партії, а Андрій змагається в 125-му старосамбірському окрузі. Мріють прорватися у ВР і брати Добкіни, «не сепаратист» Михайло красується у списку Опозиційного блоку (ОБ), а його брат Дмитро йде в 178-му на Харківщині. В’ячеслав Богуслаєв, власник «Мотор Січі», незамінного виробника двигунів російських гелікоптерів, мріє поновити своє депутатство й балотується в Запоріжжі в рідному 77-му окрузі. А поруч, у сусідньому 75-му, його син Олександр. Також на підмогу предку нардепові Станіславу Березкіну прагне потрапити в Раду і його син Максим. Обоє освоюють Кіровоградщину. Не лишилася осторонь і родина Калетників. Дядько Григорій Калетнік із племінницею Оксаною Калетник намагаються сподобатись електорату Вінниччини, а екс-віце-спікер Ігор Калєтнік чомусь обрав собі 41-й округ в окупованому Донецьку.
Читайте також: На круги своя?
Невже спонсорує терористів? Є шанс пройти у ВР і в родини Світлани Фабрикант та Дмитра Зубова, яких люб’язно вписав у свій «сильний» список Сергій Тігіпко. Можливо, знову з’явиться в парламенті Юлія Льовочкіна, вони з братом Сергієм, екс-головою АП Януковича, прилаштувалися поруч із Добкіним в ОБ. Не виключено, пощастить родині Круків. Екс-регіонал Юрій Крук йде в списку Тігіпка, а його сини змагаються на Одещині. Юрієві-молодшому у спадок дістався батьків 143-й, а старшому В’ячеславу – 133-й. Нардеп Сергій Кацуба, фігурант скандальної операції «вишки Бойка», пробує сили на Київщині, а його батько Володимир освоює Харківщину. Не проти місця під куполом і нардеп Леонід Сергієнко та його зять Андрій Павелко. Перший задобряє округ на Луганщині, а другий уже фактично депутат за списком БПП. Можливо, пощастить побачити й братів Васюників. Молодший Ігор включений до списку «Народного фронту», а старший Іван змагається в окрузі у Львові. Ну й, нарешті, у зруйнованому Слов’янську зареєструвався Юрій Солод, чоловік чарівної Наталії Королевської, яка сама впросилася у список ОБ. А що як пощастить.
Пост здав – пост прийняв
Влада притягує, і це незаперечна істина. Ті, хто вже спробував її на смак, обов’язково намагатимуться повернутися. А коли не зможуть, то від щирого серця бажатимуть пропхнути туди своїх рідних. І не лише для забезпечення тяглості традицій, а й із прагматичніших міркувань. Сімейна справа не повинна занепадати. Може, тому знову і знову по всій Україні із завидною послідовністю з’являються у виборчих списках знайомі й милі серцю прізвища.
Нардеп Сергій Клюєв вкотре хоче подепутатитися за себе і за брата Андрія, колишнього віце-прем’єра, який нині в бігах. Сподівається, що в Артемівську йому вдастся перемогти колишню довірену особу Дмитра Реву, сина мера Артемівська Олексія Реви. Син Анатолія Близнюка, колишнього очільника Донеччини, одного зі стовпів донецького клану, Сергій прагне продовжити батькову справу й балотується в окрузі у Краматорську. Намагається знову стати обранцем в окупованій Макіївці й зять покійного прем’єра Криму Василя Джарти. А округ в Алчевську на Луганщині взявся освоювати нащадок скандального провладного журналіста часів Кучми Вадима Долганова, що, подейкують, втік жити на окупований півострів, Андрій. Впросився в список БПП і син екс-мера Одеси Олексія Костусєва, голова Одеської облради, колишній регіонал Олексій Гончаренко. Хоче стати нардепом екс-керівник Одещини Едуард Матвійчук. Зареєструвався в тому самому окрузі, що й Олексій Крук, а щоб їм двом не було скучно, компанію їм склав ще й брат одіозного проросійського екс-нардепа – політвязня часів Януковича Ігоря Маркова Олег. Не бажає миритися з втратою мандата чоловік Інни Богословської Володимир Мельниченко, який балотується в окрузі № 193 на Хмельниччині, де йому в конкуренти лізе радник мера Києва Олександр Мазурчак. У сусідньому, в Дунаївцях, знову пробує щастя власник гіпермаркетів «Епіцентр» Олександр Герега, чия дружина за минулого режиму трохи попрацювала секретарем Київради.
Читайте також: Чи будуть в новій Раді тушки і кнопокодави (опитування депутатів)
Колишня парламентська симпатія Юлії Льовочкіної Віталій Чудновський зчепився у двобої з «батьком тендерної мафії» Антоном Яценком в Умані, а пасинок екс-очільника Буковини Михайла Папієва нардеп Артем Семенюк знову намагається підкорити округ у Хотині, щоправда, вже без підтримки адмінресурсу. Ну і, звичайно, не полишають надії застрибнути в парламентські крісла вихованці космічного мера Черновецького. Так, брат зятя екс-голови Києва Олександр Супруненко балотується в 216-му окрузі в столиці, а хлопчик-сюрприз Лесик Довгий, чий батько і дядько тривалий час були нардепами, намагається прикупити пряником 102-й округ на Кіровоградщині.
Кум кумові
Ще одне цікаве явище в українській політиці, що, мов ліана, оповило весь державний організм і перетворилося на одну з основних рушійних сил, – кумівство. Звісно, куми – це не родичі, але їхній зв’язок може бути не менш потужним і продуктивним, аніж кровний. Та й дослідити його куди складніше. Найбагатшим кумом країни завжди вважався екс-президент Віктор Ющенко, що примудрився породичатися майже з двома десятками відомих персонажів, серед яких і нинішній глава держави Петро Порошенко. Поки що невідомо, чи зміг його хтось переплюнути, але робота в цьому напрямку, вочевидь, ведеться, а павутина кумівства розростається. Як це впливає на політику в державі і як схематично працює, на жаль, досконало не досліджено, але однозначно впливає і працює. Наприклад, соратник Арсенiя Яценюка Микола Мартиненко – кум Давида Жванiї, а той, своєю чергою, кум Андрiя Деркача, який є сватом Володимира Литвина. Подейкують, у добрих кумівських зв’язках давно перебувають також екс-вiце-прем’єр Юрiй Бойко, олігарх Дмитро Фiрташ і незрівнянна Ганна Герман, онука якої хрестив сам Сергій Льовочкін, котрий є кумом Віктора Януковича і Леоніда Кучми. Чи можливо їм домовитися при потребі, навіть якщо вони перебувають під різними прапорами. Звісно, і не тільки домовитись, а й випити і закусити, бо всі ж люди.
Читайте також: Троянський кінь мажоритарки
Кумівство в українській політиці є і ще, мабуть, довго залишатиметься нормою. Принаймні «жити по-новому» в цій царині, схоже, ніхто не збирається. І правильно зробив президент Порошенко, що залучив до команди кума своєї дружини Юрія Луценка, а також власних кумів Юрія Стеця та Оксану Білозір, бо ці люди точно не підведуть, а коли й напартачать, то без злого умислу. Династії в політиці та кумівство самі по собі – це аж ніяк не погане явище. Тим паче не оригінально українське, хоча непотизм для українців – віковічна традиція. Проблема в побічних ефектах, які воно викликає в суспільному організмі.
І хай там що кажуть прихильники оновлення країни, а вплинути на ту болячку можна тільки хірургічним способом. Це як пирій, що розростається доти, доки його не виполоти і не знищити на всі 100%.