Навздогін за Малі, Нігер також розірвав дипломатичні стосунки з Україною. Обидві держави перебувають під потужним російським впливом.
«Розрив дипломатичних взаємин України та Нігеру вступить у дію негайно», – проголосив речник нігерійського уряду у вівторок ввечері. Як і його малійський колега, він звинуватив Київ у підтримці «терористичних груп», що нібито діяли разом з повстанцями-туарегами та завдали важкої поразки малійській армії. «Уряд Республіки Нігер, висловлюючи повну солідарність з урядом і народом Малі, прийняв рішення (…) з дотриманням цілковитого суверенітету (…) розірвати дипломатичні відносини між Республікою Нігер і Україною з негайним вступом в силу,» – заявив полковник-майор Амаду Абдрамане в ефірі державного телебачення країни.
«Уряд Республіки Нігер був шокований і глибоко обурений, дізнавшись про підривні та неприйнятні висловлювання пана Андрія Юсова, речника української військової розвідки», – уточнив нігерійський можновладець. Нігерійський режим також оголосив у вівторок, що «звертається до Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй з проханням винести рішення стосовно української агресії».
Посилання на «цілковитий суверенітет» лунають зовсім непереконливо поряд з заявою Кремля, що не забарилася у середу. Москва «звинуватила Україну у відкритті «другого фронту» в Африці», – повідомляє французький часопис La Dépêche. «І Малі, і Нігер, очолювані відповідно полковником Ассімі Гойта і генералом Абдурахаманом Тіані, зблизилися з Росією після приходу до влади військових режимів, ворожих до західних країн, вони радо вітають у себе російських інструкторів», – розповідає інше французьке медіа, France Info.
Нігерійські та малійські речники «дивуються» мовчанці інших африканських держав та, зокрема, Африканського союзу, хоч і не можуть не розуміти, що влада, яка тримається виключно на армійських багнетах та російській зброї, не виглядає легітимною, не викликає довіри та не спонукає до швидкої підтримки. А з виборами обидва режими не поспішають. Натомість тривала нестабільність у Сахельсько-Сахарській смузі викликає в регіоні логічне занепокоєння.
Росія просуває свої інтереси в Африці, активно розпалюючи антиколоніальну карту та роздмухуючи антифранцузькі настрої, зокрема, в Малі. Торік Париж мусив закрити три військові бази, що розташовувалися в цій державі з 1960-х років. На цьому наполягли прем’єр та міністр оборони «перехідного уряду», які обидва свого часу навчались у Москві. За тим же сценарієм, американці були змушені цього року закрити свою військову базу в Нігері.
Українська дипломатія відкидає звинувачення обидвох африканських режимів. «Україна як жертва неспровокованої повномасштабної збройної агресії з боку РФ усіляко намагається за підтримки світової спільноти відновити справедливість та повагу до міжнародного права, покликаного захистити усі країни світу, зокрема африканські, від посягань на їхні суверенітет, незалежність та територіальну цілісність», – йдеться у заяві МЗС.