Макрон заявив, що Франція «очевидно» не буде використовувати ядерну зброю проти Росії в разі атаки. Спеціалісти називають крок президента «політичною помилкою»

13 Жовтня 2022, 20:17

Під час інтерв’ю телеканалу France 2 президент Франції Емманюель Макрон заявив, що Париж «очевидно» не буде застосовувати ядерну зброю у відповідь на можливий ядерний удар Росії по Україні, пише видання Politico.

«Франція має ядерну доктрину, яка базується на життєво важливих інтересах країни і які чітко визначені. Вони б не були під загрозою, якби в Україні або в регіоні була балістична ядерна атака», – сказав Макрон.

Після цих слів президента Франції почали сильно критикували за те, що він порушив традицію залишати питання про ядерний удар невизначеним в той час, коли Владімір Путін погрожує Україні та світу ядерною зброєю.

«Довіра до [ядерного] переконування залежить від того, що ми нічого не говоримо про те, що нам доведеться робити», — сказав колишній президент Франції Франсуа Олланд в ефірі FranceInfo. Він критикував відвертість Макрона і зауважив, що варто «говорити якомога менше і бути готовим зробити якомога більше».

Читайте також: Foreign Policy: Україна хоче бути для НАТО другом з гарантіями

Емманюель Макрон – лідер єдиної ядерної держави з блоку ЄС,і його коментарі про те, що союзник за блоком не буде відповідати на ядерну атаку навіть «в регіоні», не можуть залишитись без уваги в країнах-членах ЄС, які входять до НАТО. Politico також нагадує про статтю 5 договору НАТО, відповідно до якої члени альянсу повинні стати на захист інших членів у разі нападу.

Під час інтерв’ю в середу французький президент сказав, що чим менше ядерне питання буде обговорюватись, «тим краще», але потім уточнив у відповіді на питання, чи утримається Франція від розміщення ядерних бомб у відповідь на ядерний удар Росії по українській землі, Макрон сказав «очевидно».

«Коли я почув, що він говорить, я ледь не впав зі стільця», — відреагував на заяву Макрона депутат-консерватор Жан-Луї Тьєріо, віце-президент комітету зі збройних сил Національної асамблеї.

«Це політична помилка. Один із принципів ядерного стримування полягає в тому, що існує невизначеність щодо того, що вважається життєво важливим інтересом», — сказав він.

Тьєріо вважає, що вибрик Макрона міг бути спрямований на внутрішніх виборців, які стурбовані військовою підтримкою України та можливістю ядерної війни.

Президент Франції не робив жодних точних заяв щодо того, якою може бути відповідь Франції, якщо Росія застосує ядерну зброю. Раніше країни G7 опублікували заяву, в якій попередили, що Росія зіткнеться з «серйозними наслідками», якщо використає зброю масового ураження.

«Ці коментарі ризикують ще більше підірвати прагнення Франції до стратегічної автономії та Європи, яка захищає себе, а не покладається лише на захист США», – пише Politico.