Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Макрон відвідає Київ у найближчий вівторок, а днем раніше буде з візитом у Москві

Світ
4 Лютого 2022, 11:53

Дипломатична служба Єлисейського палацу щойно повідомила, що президент Франції Емманюель Макрон відвідає Київ 8 лютого. Якщо візит вдасться заповнити не лише конфліктом з Росією, але також – двосторонніми франко-українськими переговорами, Макрон стане другим керівником французької держави, який прибуде з повноцінним візитом до України. Бо кілька годин, що Олланд провів в Україні в 2015 році, справжнім президентським візитом вважати можна хіба з великою натяжкою.

На цьому тижні французький лідер здійснив дві телефонні розмови з Володимиром Зеленським, три – з Владіміром Путіним та одну – з Джо Байденом, а також кілька телефонних консультацій з керівниками Європейського Союзу та лідерами Італії, Польщі, Німеччини. Провідна тема цих перемовин – ситуація довкола України, накопичення російських військ у Білорусі та поблизу лінії зіткнення на Сході. Франція в цьому півріччі головує в ЄС, тож Макрон намагається виконувати роль провідного переговірника структури, просуваючи тим самим свій концепт «європейської безпеки». Вона, згідно з його баченням, мусить не лише забезпечуватись північно-американськими партнерами по НАТО, але й здійснюватися руками самих європйців.

Читайте також: «Є від чого відштовхнутися». Як у Франції оцінюють підсумки зустрічі Нормандської четвірки

Попередньо французька позиція, що озвучуалася на трьох закритих брифінгах дипломатичної служби Єлисейського палацу, полягає в тому, що Париж наполягає на імплементації Мінських угод, сподіваючись: у такий спосіб вдасться домогтися деескалації на східному кордоні України. По завершенні телефонної розмови Макрона з Путіним, диплсужба президента Франції висловлювала сподівання, що Київ невдовзі напрацює новий законопроект про реінтеграцію Донбасу та запропонує його до обговорення на засіданні Тристоронньої контактної групи.

Читайте також: У Парижі дев'ять годин тривали перемовини радників лідерів Нормандської четвірки. От, що заявили сторони після події

26 січня у Парижі відбулися переговори за «нормандським форматом», у яких взяли участь глава Офісу президента Андрій Єрмак, міністр європейських справ Франції Клеман Бон, радник канцлера Олафа Шольца з питань зовнішньої політики Єнс Пльотнер та заступник керівника адміністрації президента РФ Дмітрій Козак. Перемовини тривали дев’ять годин, російська сторона безуспішно намагалася підштовхнути Україну до прямих переговорів з самопроголошеними республіками.

Дипломатичний тиждень обіцяє бути насиченим. Крім візитів Макрона до Москви та Києва, згідно з повідомленням дипломатичної служби Єлисейського палацу, запланована зустріч за «Веймарським трикутником», за участі президентів Франції та Польщі й федерального канцлера Німеччини. На найвищому рівні «Веймарський трикутник» не збирався понад 10 років. Традиційно пріоритетом зовнішньої політики Парижа є південний вектор, африканські країни. Оновлюючи привілейоване дипломатичне партнерство з Польщею, Франція здобуває можливість скористатись сильними позиціями Варшави в регіоні Центральної та Східної Європи.

На думку експертного середовища, оновлення переговорів за «Веймарським трикутником» може також бути симетричною відповіддю на проголошені наміри посиленої безпекової співпраці за іншим трикутником: Київ-Лондон-Варшава. Дати зустрічі Макрона, Анджея Дуди та Олафа Шольца ще офіційно не оголосили, але вже відомо, що відбудеться вона в Берліні.