Рік 2008 – найдовший з останніх 16-ти років. Мало того, що він високосний, так Міжнародний консорціум хронометристів ухвалив додати до нього ще 1 секунду. У механічному годиннику – до 1000 деталей. У Києві – менше 20-ти майстерень, де його ще можна полагодити. Годинникарем бути немодно. Щороку їх стає менше, в них псуються очі і втрачають точність руки. Але майже всі, з ким розмовляв Тиждень, – щасливі люди.
Аксакал ремонтного бізнесу
Михайло Блюмкін, 88 років. Найстарший київський годинникар. Працює у майстерні на Сагайдачного уже 58 років.
– Я дивлюся на годинник – і ніби розмовляю з ним. Кожен інакший, є подібні, але однакових фактично немає. Ремонтую всі: дорогі, дешеві, настінні, ті, що стоять на підлозі, будильники. Бо коли годинник зупиняється – це як хвороба. А похід до майстра – ніби візит до лікаря.
Якщо раніше всі носили «Польоти», «Слави», «Побєди», то тепер купують у кіоску дешевий китайський годинник за 5 грн і викидають його після поломки. Або ж беруть уже зовсім дорогий. Є такі, що сотні тисяч доларів коштують.
У післявоєнному СРСР годинник на руці вирізняв забезпечених. Так і казали: «Смотрите, он при часах». Але потім, коли налагодили виробництво, годинники перестали асоціювати з заможністю. Єдине дороге задоволення для громадян СРСР – золотий корпус.
Зараз десь удома валяється мій старенький золотий годинник – забув, коли вдягав його. Бо ношу чужі, ті, які ремонтую. Просто щоб перевірити, як вони працюють на руці. Багатьом клієнтам це приємно, але більшість навіть не здогадуються.
Було таке: хотілося багато заробляти. Але потім зрозумів – треба просто бути потрібним людям. Треба думати не про те, щоб брати в ремонт тільки коштовні швейцарські годинники. Важливіше зробити щасливим хлопця, який приносить тобі годинник «Побєда», що залишився від діда.
Ми викупили цю майстерню – кімната маленька, мій онук працює поруч, на сусідньому стільці. Я тут із 1950 року й не піду вже нікуди. Раніше все пропонували продати майстерню, щоб зробити пункт обміну валюти. Зараз перестали – знають, що не продається.
Я навчив багатьох, учні тепер розкидані світами. Один нещодавно дзвонив із Америки: «Михаличу, як ви, все гаразд?»
У 1960-х у Києві було 1200 майстрів. Зараз нас менше десятка. Виїхали за кордон або спилися, або займаються іншим. Однак годинникарі будуть завжди, поки існує механізм, що вимірює ходу часу.
Влада нищить майстерні
Олександр Тартаковський, майстерня на Подолі.
– Мене батько в училище загнав у 15 років. Тоді в Києві щороку випускали 30 майстрів. З них у справі залишалися двоє-троє. Зараз на ремонті працюють переважно люди, яким за 40. Через 10 років майстра не знайдеш.
Є міста, де немає жодного годинникаря. Ми ж за дев’ять років навчили п’ятьох. Приглядаємося – в кожного щось виходить краще: цей – електронник, а цей – крупніст (Майстер, що ремонтує великогабаритні годинники – прим. Тижня). Ось він (показує на парубка – Авт.) – ми йому навмисно даємо китайські підробки «під Швейцарію». Нехай набиває руку.
Збирати годинники можна навчити будь-якого хлопчину, а бути майстром зможе не кожен. Ми щодня маємо справу з різними годинниками. А на Заході майстри сидять на одному калібрі й одержують великі гроші.
Проблема приміщень – найперша для годинникарів. Коли 10 років тому я говорив, що потрібно створити Асоціацію захисту прав годинникарів, усі сміялись. А потім влада почала забирати майстерні. Людина працювала все життя, була своя клієнтура… І от у якийсь понеділок вона приходить – а будки немає. Може знайти її потрощену, десь на звалищі. У неї в житті більше нічого й не було – ось і спивається.
Олександр Кривак, 62 роки, завод «Ремточмеханіка».
– Коли мені було 12, розібрав батьківську «Побєду» – били мене страшно. Але пристрасть до механіки залишилася на все життя.
Я почав ремонтувати годинники знайомим. Після армії пішов на будівництво, на висотні роботи. Але захворів на цукровий діабет, і мені сказали – на висоті більше робити нічого. Пішов у «Ремточмеханіку».
Там працювало 500 людей – кілька цехів, годинники розбирали й збирали на конвеєрі. Тоді в майстернях робили лише дрібний ремонт – усю важку роботу, за яку не бралися в кіосках, звозили до нас.
Свого часу на «Ремточмеханіці» лагодили три тисячі радянських годинників на добу! Зараз сиджу тут (у маленькій майстерні на нижньому поверсі колишнього заводу – Авт.). План у мене на місяць – 2000 грн. З них мені й платять мінімальну зарплату – 550.
Від спецназу США до Лаврських курантів
Роман, кіоск на вулиці Олени Теліги.
– Важкі часи почалися за перебудови. Спочатку в нас забрали головне джерело прибутку – морські хронометри й секундоміри. А їх же до нас везли з усієї України. Після цього підвищили план з 3 до 5 тис. радянських рублів – і люди почали тікати.
Мій син юрист. Йому з дитинства подобалися годинники, але час нестабільний, і він сам вирішив не йти моїм шляхом. Я ж про професію не замислювався. Все вирішив батько – він мріяв бути годинникарем, і весь час говорив про це. Зараз інколи шкодую – не знаєш, що буде завтра.
Майстрові потрібна любов і посидючість. Ну, й логічне мислення та готовність експериментувати. Як казав мій учитель: «Майстер працює і весь час удосконалюється». Можливо, тому нам везуть годинники з-за кордону. Там ремонт – це не лише дуже дорого. Просто не вміють вони лагодити те, що тут робимо ми.
Мій батько був поляком – він воював у Війську Польському й у війну познайомився з моєю майбутньою матір’ю-українкою. Але я не хочу нікуди їхати. Тут поховані мої предки.
В’ячеслав, майстерня біля Лук’янівського ринку.
– Я в цій справі вже більше 30-ти років. Робота нервова. Буває, приходиш додому – і хочеться послати все це подалі, є чимало способів заробляти легше. Але потім відпочинеш – і…
Зараз працювати складніше – годинники зі всього світу несуть. Ось сьогодні приносили хронометр американського спецназу – добра машинка, довелося посидіти. Якось я тиждень провозився – ремонтував куранти на лаврській дзвіниці.
Бувало таке, що людина дуже довго не забирала годинник із ремонту. Один годинник тут лежав два роки. Потім прийшов господар. Я запитую – де ж ви весь цей час були, чоловіче? Відповідає: сидів.
Це мої гроші та мій хліб. Але все одно невигідна професія – я ось навчив майстерності сина, але він так і не став годинникарем. Ми ж такі – за дрібний ремонт у бабусь і дідусів навіть грошей не беремо.
«Ударник комуністичної праці»
Ігор, куточок у готелі «Кооператор»
– До годинників я прийшов пізно – в 33 роки. До цього працював у «поштовій скриньці» (на засекреченому військовому підприємстві – Тиждень). А потім бац – конверсія.
Годинниками я захоплювався ще у війську – всім лагодив, як міг. Тому поставив будку на Шулявці. Там познайомився з Сергієм, майбутнім напарником.
Я годинниками лише 14 років займаюся – менше, ніж усі тутешні майстри. Але в мене вже кілька швейцарських дипломів. Там, у Швейцарії, мені дуже допомогла книжка, яку мені дав Сергій – «Механізм наручного годинника». Я прочитав її від А до Я.
Сергій, напарник Ігоря, готель «Кооператор».
– Розповім про свого вчителя – Віталія Матвійовича Маркітана. Це найкращий годинникар, якого я знав. У Маркітана було близько сотні учнів, і більшість виїхали за кордон. Коли Віталій Матвійович поїхав до Америки в гості, то цілий рік подорожував містами від одного учня до іншого.
У 1976-му я прийшов на Басейну, 5 – одну з найбільших у місті годинникових майстерень, саме туди несли «іномарки» зі всього Києва. Хліб був непростим – у той час майстер повинен був за місяць здати 600 рублів плану. А ремонт звичайного радянського годинника коштував від 3 до 8. На всю майстерню був один вимпел «Ударник комуністичної праці» – коли приходила твоя черга, тобі на стіл ставили цей вимпел, і клієнт із дорогою «іномаркою» йшов до тебе.
А Маркітан помер рік тому, не доживши двох тижнів до вісімдесяти.
Місяць на ремонт
Сергій Максименко, майстерня в магазині Real Time.
– У гарного майстра ніколи не буде бруду під нігтями – якщо я такого побачу, то годинник йому не довірю.
Сьогодні спецінструмент дуже дорогий – ця майстерня коштує не менше $100 тис. Тут переважно ремонтують швейцарські годинники класу «люкс». Там, у Швейцарії, такі годинники роблять мінімум у 20 разів довше, ніж звичайні – на один механізм може піти сто, двісті й більше годин роботи. Потім їхній хід перевірятимуть ще 12 тижнів.
Ціна такого годинника стартує від $5 тис., і ремонтувати їх у звичайній вуличній майстерні безглуздо й навіть небезпечно. Братися до такого діла треба по-особливому: коли приходить клієнт і чує, що годинник заберуть як мінімум на місяць, він починає гарчати. Звичайно ж, усі хочуть, щоб годинник був готовий через 2-3 дні.
Прибігає якось один бізнесмен, каже: почисть мені «Ролекса». Я йому: «Залишайте, почистимо, та й загалом усе перевіримо». Він так розсердився! Каже: в Женеві зайшов у лавку, де хлопчисько почистив годинник зубною щіткою. Ми потім довго сміялися.
Раніше, на початку 1990-х, дорогі годинники купували, як правило, бандити. Тепер із них нікого вже не залишилось. А бізнесмени готові вкладати в свій стиль величезні гроші. Весь цей бум на дорогі хронометри – це навіть не понти, це щось закладене в чоловічій природі.
Себе в іншій ролі я не уявляю. Найголовніше, що я засвоїв – ремонтувати годинники потрібно з любов’ю або ж зовсім не брати їх до рук.