Майдан в соцопитуваннях: обличчя протесту змінилось, а вимоги лишились такими ж

10 Лютого 2014, 18:20

Обличчя протесту

За три місяці Майдану обличчя протесту змінювалось. Спочатку це була молодь із вищою освітою, яка виступала за євроінтеграцію і раціонально підходила до свого майбутнього.

У грудні 49 % протестувальників були у віці 30-54 роки, 38% – у віці від 15-29 років, 13 % – 55 років і старше. 57,2 % учасників акції – чоловіки, 42,8 % – жінки. До того, ж більшість мітингувальників – були приїжджі люди з інших міст, переважно із Західної України. Про це свідчили дані фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва».

Проведене опитування цією ж компанії у лютому показало інші результати. За віком склад майже не змінився: середній вік мешканця Майдану – 37 років.

Як і раніше, найбільше на Майдані було спеціалістів з вищою освітою (27%, було 22%), істотно додалося підприємців (17%, а було 12%). Дещо менше стало студентів (з 10% до 6%) та пенсіонерів (з 11% до 7%).

Проте абсолютна перевага на Майдані спостерігалася чоловічого населення: 88% чоловіки, 12% жінки.

Якщо у грудні 49,8% опитаних виявилися мешканцями Києва, 50,2 % – приїжджими, то у лютому значно переважали приїжджі – 88%, кияни становили 12%.

Значні зміни сталися у переважаючому типі поселень, звідки приїхали люди на Майдан: поменшало жителів обласних центрів (з 32% до 20%) та великих міст (з 23% до 17%). Натомість значно додали у представництві жителі невеликих міст (з 23% до 42%).

 

Географія підтримки

За даними опитування TNS, 53,6% респондентів участі в Майдані не брали і не будуть. Найбільше таких респондентів у Криму (91,7%), на Сході (79,9%), Півдні (70,4%) та Південному Сході (61,5%).

У той час 28,5% українців особисто не брали участь, але морально підтримують протестувальників. А 12,7 % тим чи іншим способом беруть участь у протестах.

А за даними соціологічної групи "Рейтинг", в акціях протесту проти чинної влади брало участь 5,7% українців, у провладних мітингах – 0,5%.

 

Підтримка радикальних дій

За даними опитування TNS, 11,7 % українців висловили готовність виступити з протестувальниками проти влади, навіть беручи участь у силових протистояннях. А 12,9% вірять у закінчення протестів шляхом насильницької зміни влади.

Тим часом, майже 45% опитаних Центром соціологічних і маркетингових досліджень "Социс" і соціологічної групи "Рейтинг", негативно оцінюють блокування адміністративних будівель учасниками акцій протесту.

За цим же опитуванням, 73,6 % респондентів негативно поставилися до дій "Беркута" на Майдані в ніч на 30-е листопада, при цьому 9% опитаних позитивно оцінили цей факт.

Також з листопада по грудень на Майдані зріс радикальний настрій протестувальників.

«Удвічі побільшало прихильників революційних змін – їх тепер 1/5 нашого суспільства, і разом з охочими провести швидкі та радикальні зміни їх тепер суттєво більше половини – під 60%», – такі висновки зробили соціологи на основі опитування, проведене агенцією політичного консалтингу «Перспектива» за сприяння дослідницького центру «Імідж-контроль».

 

Кінцева мета Майдану

Згідно з результатами опитування, проведеного у грудні, 74,5% учасників Майдану-табору вимагали відставки Кабінету міністрів, 66 % – відставки президента Віктора Януковича і дострокових виборів глави держави і 64% – звільнення заарештованих активістів і припинення політичних репресій.

Серед мотивів, які спонукали людей не тільки вийти на Майдан, але й осісти там, – в першу чергу жорстоке побиття демонстрантів у ніч на 30 листопада, репресії (69%), відмова Януковича від підписання угоди про асоціацію з ЄС (40%), прагнення змінити в країні владу (39%) і життя (36%).

За час Майдану вимоги не змінилися. 61% протестувальників серед основних мотивів назвали насамперед жорстокі репресії влади проти учасників протестів. Про це свідчать результати опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва". На другому місці – "прагнення змінити життя в Україні" (51%), вагомими причинами протестів залишаються відмова Віктора Януковича від підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом (47%) і прагнення змінити владу в Україні (46%).

За час стояння Майдану чітко сконцентрувалися основні вимоги: протестувальники вважають головними: відставку Віктора Януковича і проведення дострокових президентських виборів (85%) і звільнення заарештованих учасників Майдану, припинення репресій (82%).

У той час більше 70% учасників Майдану готові перебувати на Майдані стільки, скільки буде потрібно. Про це свідчать дані соціологічного опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва" та Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС).

 

Джерела інформації про Майдан

Згідно з результати опитування, проведеного серед українців в інтернеті компанією TNS, за ситуацією на Майдані і на вулиці Грушевського стежать 93,9% українців. 

Серед джерел отримання інформації найбільшою популярністю користується інтернет (83,7%) і телевізійні програми (81,2 %).

Також важливим джерелом є інформація від друзів, родичів, знайомих (43%), і передачі по радіо (16,4 %).