Майбутнє у минулому

ut.net.ua
24 Жовтня 2008, 00:00

 

Розмірковуючи над світом після капіталізму, Тиждень спробував зазирнути в майбутнє – 2058 рік.
 
ВОДА І НАФТА
 
Гроші чи золото, якими так переймається світ сьогодні, матимуть набагато менше значення, порівняно з доступом до промислової сировини та водних ресурсів.
 
Нафта й газ є ключовою сировиною в енергетиці та хімічній промисловості. Більшість із того, що нас оточує, вироблено з нафти, в тому числі й частина нашого одягу та взуття. Неможливо забезпечити все людство натуральною сировиною: вовною, бавовною чи деревиною. Проте сьогодні значна частина невідновлювальних запасів вуглеводів просто спалюється в повітря під час продукування теплової енергії. На перший погляд, в енергетиці достатньо альтернативних нафті й газу джерел енергії: атомна, сонячна, вітрова, біологічна. Проте їх ефективність і поширеність не можуть поки що конкурувати з традиційними видами вуглеводів. І якщо вченим не вдасться знайти та опанувати інші масштабні джерела енергії, на кшталт термоядерного синтезу, то вуглеводів на усіх не вистачить. Так само й із прісною водою, ресурси якої постійно зменшуються. Особливо це стосується питної води. Світ може поглинути нова війна «всі проти всіх» за тотальний контроль над цінною сировиною, а не за ринки збуту готових товарів, як це було у ХХ ст. В такому разі слабкі держави добровільно ставатимуть під протекторат сильніших, фактично перетворюючись на їх колонії.
 
ПЕРСОНАЛЬНІ ГРОШІ
 
«Пластикові» гроші, тобто звичні вже безготівкові кошти на платіжних картках, мають шанс трансформуватись у так звані персональні гроші. Наприклад, долар так і залишиться доларом, проте долари Петрова, Петренка та Петерсона матимуть різну купівельну спроможність. Усе залежатиме від особистих якостей утримувача коштів: здоров’я, віку, знань, навичок, кредитної історії та інших параметрів.
 
Чим більше громадянин буде інтегрований у суспільне життя чи економіку майбутнього, тим захищенішими будуть його позиції. Опинитися за межами цієї системи буде гірше, ніж потрапити за ґрати.
 
РЕКОНСТРУКЦІЯ ТІЛА
 
За бажання будь-хто зможе поліпшити своє тіло. Наприклад, вживити кілька додаткових терабайтів оперативної пам’яті, поставити прискорювач нейронів, а по тілу бігатимуть мільйони нанороботів, відповідальних за регенерацію організму на клітинному рівні.
 
На вимогу страхових компаній кожен громадянин обов’язково матиме імплантований мікрочип. Піднялась температура, критично погіршився обмін речовин, отримали больовий шок – «швид ка допомога» примчить, де б ви не знаходилися. Мікрочип автоматично надішле виклик до найближчої лікарні. Люди зможуть жити дуже й дуже довго. Оптимісти говорять про безсмертя. А ось чого не буде, так це фантастичних польотів у далекий космос, до інших зірок. На жаль, наявні технології поки що не надають змоги це зробити, навіть на рівні теорії. Максимум – людство почне освоювати найближчі до Землі планети та їх супутники.