Законопроектом пропонується визначити порядок і межі використання регіональної мови або мови національних меншин, а також регіональної мови обласного значення.
При цьому пропонується визначити, що наявність мови обласного значення визначається на підставі даних всеукраїнського перепису населення про те, що кількість громадян-носіїв регіональної мови в області, Криму, містах Києві й Севастополі становить не менш як 15% від загальної чисельності громадян, що проживають у відповідній адміністративно-територіальній одиниці.
Право на ініціювання відповідних заходів щодо введення в офіційне використання мови, відповідно до документа, надається громадянам, які постійно проживають у відповідних регіонах.
При цьому пропонується встановити, що ініціювання таких заходів здійснюється шляхом збору підписів громадян ініціативними групами.
Рішення щодо застосування заходів, спрямованих на використання таких мов у визначених законопроектом межах приймається Верховною Радою Криму, обласними радами й радами Києва й Севастополя протягом місяця з дня одержання належним чином оформлених документів.
У випадку прийняття законопроекту він набуде чинності одночасно із законом "Про внесення змін у закон України "Про ратифікацію Європейської Хартії регіональних мов або мов меншин".
Також пропонується визнати таким, що втратив силу, закон "Про засади державної мовної політики" та доручити Кабінету міністрів протягом півроку підготувати й внести на розгляд Ради проект закону про внесення змін у закон про ратифікацію європейської хартії регіональних мов.
Як повідомлялось, 31 липня голова Верховної Ради Володимир Литвин підписав скандальний закон про мови і направив документ на підпис президенту Віктору Януковичу.
Опозиція наголошує, що підписавши закон про мовну політику, Литвин став співучасником злочину, який полягає у прямому порушенні вимог статті 10 Конституції, яка разом із рішеннями Конституційного Суду, чітко врегульовує порядок використання мов в Україні.
«Цей крок став ганебною крапкою в кар’єрі безпринципного політикана, який готовий заради власного порятунку порушити як закони, так і норми моралі», – йдеться в заяві опозиції.
В опозиції також нагадали, що 30 липня за поданням фракції Партії регіонів більшість підтвердила свою довіру спікеру парламенту.
Нагадаємо, 3 липня Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект №9073 "Про основи державної мовної політики".