Литва запропонувала нищівного критика Кремля на посаду єврокомісара

21 Серпня 2024, 18:55

Уряд Литви офіційно звернувся до президента Гітанаса Науседи та парламенту з проханням затвердити кандидатуру євродепутата Андрюса Кубілюса як кандидата від країни до Європейської комісії. Це перший офіційний крок у процедурі призначення єврокомісара країни, пише Литовське національне радіо і телебачення.

«Я хотіла б розпочати формальну процедуру призначення Кубілюса, оскільки політичні групи правлячої більшості у парламенті зустрілися і обговорили підтримку, і я думаю, що немає жодних перешкод для початку процедури. Хочу вірити, що опозиційні групи, якщо вони подивляться об’єктивно, також зможуть відкинути свої упередження і оцінити досвід та здібності Кубілюса», — сказала прем’єр-міністерка Інгріда Шимоніте, назвавши процес призначення комісара ЄС у Литві «бароково складним».

Кандидатуру Кубілюса висунули на розгляд після того, як президент країни Гітанас Науседа відхилив кандидатуру міністра закордонних справ Габріеліуса Ландсбергіса, лідера правлячих консерваторів. Напередодні президент назвав Кубілюса активним і послідовним політиком, а Ландсбергіса, який зняв свою кандидатуру з перегонів за посаду голови Єврокомісії, — «вузькоспрямованим» претендентом.

«Кубілюс обережно коментував свою кандидатуру, зазначивши лише, що його пріоритетом на посаді комісара ЄС буде портфоліо, в якому Литва має “винятковий і унікальний досвід”, наприклад, розширення блоку», — пише литовський мовник.

Кубілюс, колишній прем’єр-міністр, який є депутатом Європарламенту з 2019 року і був переобраний на другий термін цього року, є активним прихильником більш тісних зв’язків між ЄС та країнами Східного партнерства, посилення підтримки України та більш жорсткої позиції щодо Кремля. Політик також є співавтором Європейського плану для України від 2017 року.

«Під час свого перебування в Європарламенті як відповідального за Росію (був доповідачем з питань відносин з Росією, — Ред.) він наголошував на необхідності постійної військової підтримки України, виступаючи за план, який передбачає виділення західними союзниками 0,25 відсотка ВВП, щоб допомогти перемогти президента Росії Путіна на полі бою», — пише видання Politico.

Він також закликав змусити Москву сплатити рахунок за відновлення України, використовуючи для цього всі заморожені російські активи, а не лише прибутки, які вони генерують. Крім того, у Вільнюсі Кубілюс запропонував створити урядовий департамент або міністерство, яке б займалося лише питаннями України.

Раніше в інтерв’ю політично-аналітичному центру LibMod Кубілюс заявив, що стратегічною метою у війні має бути послаблення чи зміна кремлівського режиму.

«Якщо хтось у Кремлі чи поблизу нього готовий переходити на інший бік і шукати можливості послабити чи демонтувати режим — нам потрібно це спробувати. Будьмо сміливими! Ми нескінченно говоримо про те, як захиститися від Путіна. Але ми не говоримо про нашу наступальну політику. Як ми можемо досягти таких змін (всередині Росії), які б допомогли закінчити цю війну. Якщо такі зміни призведуть до якоїсь революції, це буде великим досягненням, оскільки це може стати основою стійкого миру на континенті. Не забуваймо, що авторитарний кремлівський режим зараз є найбільшою загрозою миру в Європі», — закликав політик.

Спікерка Сейму і лідерка коаліційного Ліберального руху Вікторія Чміліте-Нільсен заявила, що парламент може проголосувати за кандидатуру Кубілюса або на позачерговій сесії, або на початку чергової осінньої сесії 10 вересня, незважаючи на те, що Єврокомісія хоче, щоб країни ЄС призначили своїх кандидатів до 30 серпня.