Міжнародна агенція Associated Press пише, що Тайвань і Литва домовилися у липні, що офіс у Вільнюсі матиме у назві Тайвань, а не назву столиці острову Тайбей — термін, який часто використовується в інших країнах, щоб не зачіпати Пекін.
Китай стверджує, що Тайвань є частиною його території і не має права на дипломатичне визнання, хоча острів підтримує неформальні зв'язки з усіма великими державами через торгові представництва, які діють як де-факто посольства, в тому числі у США та Японії. Тиск Китаю зменшив кількість офіційних дипломатичних союзників Тайваню лише до 15, пише AP.
«Ми прагнемо більш тісних відносин з усім азіатським та індійсько-тихоокеанським регіоном. Литва нещодавно відкрила посольство в Австралії, ще одне відкриється в Південній Кореї, а також, ймовірно, в майбутньому буде представництво в Тайбеї», – повідомив міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс.
Плани відкриття литовського представництва у Тайвані змусили Китай цього літа відкликати свого посла з Вільнюса і вимагати від Литви відкликати їхнього посла з Пекіна.
Читайте також: Тактика Китаю спрямована на підкорення Тайваню шляхом виснаження – звіт
У відповідь на відкриття тайванського представництва, Литва підпише експортно-кредитну угоду на $600 млн з Експортно-імпортним банком США наступного тижня, повідомляє Reuters з посиланням на слова міністерки економіки Литви Аусрін Армонайте через кілька днів після попередження Китаю про «вжиття всіх необхідних заходів» у відповідь на відкриття фактичного посольства.
Держсекретар США Ентоні Блінкен у серпні домовився з міністром закордонних справ Литви Габріеліусом Ландсбергісом про “двосторонні скоординовані дії”, щоб допомогти країні протистояти тиску з боку Китаю.
"Ми вважаємо, що економічні зв'язки з демократичними державами є більш стабільними і тривалими, вони ґрунтуються на верховенстві права, тому краще відповідають інтересам Литви", – сказав Ландсбергіс журналістам у четвер у Вільнюсі.
Китай багатозначно заявив, що Литва має відповісти за свої дії: "Литва винна лише сама, їй доведеться заплатити за те, що вона зробила", – сказав речник міністерства закордонних справ Китаю Чжао Ліцзянь, повідомляє Reuters.
Раніше цього року Литва заявила, що більше не братиме участі в торговельній групі з країнами Центральної Європи, яку очолює Пекін.