Литва хоче включити в санкційний список сотню білоруських чиновників

26 Серпня 2020, 13:56

Міністерство закордонних справ Литви пропонує запровадити національні санкції щодо 118  білоруських чиновників, відповідальних за фальсифікацію виборів та насильство проти мирних протестувальників. Про це повідомило BNS в середу, 26 серпня.

 

«Міністерство закордонних справ подало перелік до Міністерства внутрішніх справ. Зараз у ньому є 118 людей», – заявила радник міністра закордонних справ Лінаса Лінкявічуса Раса Якілайтене.

 

Раніше МЗС пропонувало включити в «чорний список» президента Білорусі Аляксандра Лукашенку та 30 інших осіб. Зараз список доповнено особами з тих же відомств. Повідомляється, що перелік осіб, які підпадають під санкції, не є вичерпним.

 

«Це установи, які відповідають за застосування насильства і навіть за можливі злочини проти своїх громадян. Це керівництво системою внутрішніх справ, ОМОН, керівництво КДБ, прокуратура (…) і, звичайно, виборча комісія несе відповідальність за фальсифікацію виборів», – йдеться в повідомленні.

 

Особам з санкційного списку забороняється в'їзд до Литви. Остаточне рішення має прийняти міністр внутрішніх справ Ріта Тамашунієне.

 

Зауважимо: 19 серпня стало відомо, що ЄС запровадить індивідуальні санкції проти осіб у Білорусі, які причетні до насильства після виборів президента та за фальсифікацію на цих виборах.

 

Нагадаємо, за даними білоруської ЦВК, на президентських виборах 9 серпня в Білорусі за Аляксандра Лукашенку проголосувало 80,1% виборців, за Святлану Ціханоуску – 10,1%. Результати виборів не визнали низка країн, зокрема Велика Британія, Канада та Литва.

 

У ніч на 10 серпня у Білорусі почалися протести. Протести та жорстокі розгони демонстрантів відбулися у низці міст, зокрема Бобруйську, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно, Могильові, Березі та Мозирі. Найбільше повідомлялося про протести та затримання в Мінську. Проти демонстрантів застосовували удари, світлошумові гранати, водомети та гумові кулі.

 

Як повідомлялося, щонайменше п’ять людей загинули, а семеро перебували у критичному стані. До лікарень потрапили не менше 250 людей. 

 

Слідчий комітет порушив справи проти мітингувальників. З початку протестів було затримано понад 6,7 тис. осіб. Зокрема, під час акцій затримали 9 громадян України.

 

Лукашенка заявив, що влада «ще м’яко» зреагувала. Штаб Ціханоускай не визнав підсумки виборів і заявив про готовність до тривалих протестів. Однак вже 11 серпня стало відомо, що Ціханоуска виїхала з Білорусі до Литви. Її від'їзд дозволив звільнити начальника штабу Марію Мороз, затриману напередодні виборів. Згодом білоруська опозиціонерка заявила, що рішення покинути країну ухвалила самостійно. Литва видала Ціханоускай візу на один рік. Опозиціонерка заявила про готовність стати національним лідером країни на період організації чесних виборів.

 

11 серпня у Білорусі розпочалися страйки на підприємствах.