Лисичанськ. Нескінченна проблема з водопостачанням

Політика
7 Липня 2021, 15:12

Місцева влада вже досить довго не може вирішити проблему, яку спричиняють одразу кілька чинників.

Роками на шляху до колапсу

Проблема з водоканалом у Лисичанську почалася досить давно. Одна зі складових – застаріла система водопостачання та водовідведення, яка потребує ремонту та реконструкції. Через те, що система не витримує напруги, трапляються часті пориви і місто або його частина лишається на день або кілька днів без води.

Ексочільник Лисичанська Сергій Шилін влітку 2020 року так окреслив причину аварій: «Застарілі системи водопостачання та водовідведення ЛКСП «Лисичанськводоканал» передбачають наявність в місті великих підприємств, які не працюють. Саме тому ключовою проблемою водоканалу є енерговитратність, а також несучасне обладнання, яке при частому відключенні електроенергії загрожує великою аварійністю».

Лисичанськводоканал

Інша складова проблеми – великий борг ЛКСП «Лисичанськводоканал» за електроенергію перед ВАТ «Луганське енергетичне об’єднання» (ЛЕО), який складає понад 140 млн грн. Це більше, ніж річний місцевий бюджет. Оскільки самостійно підприємство не може розрахуватися з боргом, то з бюджету громади постійно виділяють кошти на фінансову підтримку водоканалу.

Населення Лисичанська страждає через відключення водопостачання, бо ЛЕО знеструмлює насоси раз або два на місяць, коли не отримує грошей від підприємства за електроенергію.

У той час, коли працювала міська рада, питання постійно обговорювалося на депутатських комісіях та на сесії. Депутати та міський голова дискутували на цю тему, аби якомога менше витрачати грошей з бюджету на потреби водоканалу, бо інші сфери лишаються недофінансованими. Через це відбувалися часті сварки.

Розмови йшли й про створення програми реструктуризації боргу та укладення договору між водоканалом та Луганським енергетичним об’єднанням про поступове погашення заборгованості. Однак за часів колишньої влади подібний договір не уклали.

Мешканці Лисичанська сподівалися, що з приходом ВЦА ситуація зміниться, буде знайдено компроміс зі сплати боргу та почнеться робота з модернізації мереж підприємства. Але не відбулося й цього.

ВЦА керує майже рік, а ситуація без змін

27 липня 2020 року президент Володимир Зеленський підписав указ про утворення в Лисичанську військо-цивільної адміністрації. 4 серпня  того ж року, перебуваючи у місті, очільник Луганської обласної ВЦА Сергій Гайдай представив керівника місцевої адміністрації Олександра Заїку. Той назвав першочерговими своїми завданнями на посаді саме розв’язання проблем водопостачання та водовідведення, а також оновлення інфраструктури міста.

Читайте також: Донбас. Війна за воду

За місяць Заїка провів пресконференцію на водоканалі. Він представив нового керівника підприємства та оголосив амбітні плани, однак питання про розв’язання проблеми з боргом перед ЛЕО не підіймалося.

Новим керівником водоканалу став Юрій Явтушенко зі Слов’янська. Наразі з істотних змін на підприємстві – покупка нової техніки. Більше у ВЦА до проблеми з підприємством публічно не поверталися.

23 червня у студії регіонального телеканалу заступник керівника Лисичанської ВЦА Олег Калінін заявив: «Зараз, що стосується відключень, вони проводяться для проведення або планових, або екстрених технічних робіт. Відключень через несплату або через будь-які інші проблеми, які були раніше, зараз немає. Це я кажу відповідально». Також заступник керівника повідомив, що договір зі сплати боргу між водоканалом та енергопостачальником укладено.

На офіційному сайті ВЦА у розділі розпорядження можна побачити, що кілька разів на місяць виділяються кошти з місцевого бюджету на фінансову підтримку водоканалу, а саме на оплату боргу за електроенергію. Обсяг складає приблизно п’ять або шість мільйонів гривень на місяць. Попри великі суми, поки не оприлюднений чіткий план виходу підприємства з кризи та модернізації мереж. Окрім того, майже кожну неділю мешканців інформують про раптове припинення водопостачання через відключення електроенергії або черговий порив у мережі.

Виділення грошей водоканалу

Слід зазначити, що за часів міської ради виділення коштів з бюджету міста складало від одного до трьох мільйонів гривень на місяць і це призвело до відсутності коштів у міській казні наприкінці року. Зараз мова йде про вдвічі більшу суму. Існує ймовірність, що інші галузі, які потребують фінансування, залишаться ні з чим.

Лисичанськводоканал і політика

Беззаперечний факт, що борг водоканалу перед Луганським енергетичним об’єднанням накопичувався роками. Ексголова Лисичанська Сергій Шилін та низка депутатів ще до введення ВЦА назвали винним у ситуації колишнього директора Лисичанськводоканалу Євгена Лисенко. Він довгий час очолював підприємство. Саме за його керівництва у місті почалися постійні перебої з водопостачанням через відключення електроенергії компанією ТОВ «ЛЕО» за несплату. До того ж утворився великий борг по заробітній платі, що спричинило брак працівників. Нестабільна виплата зарплат триває й зараз.

Лисенко був депутатом міської ради (2015-2020 рр.). Обрався від партії «Опозиційний блок» та є членом команди народного депутата від ОПЗЖ Сергія Дунаєва. Нині він отримав крісло депутата Сєверодонецької районної ради від ОПЗЖ та очолює Лисичанське міжрайонне управління по експлуатації газового господарства (МРУЕГГ).

Читайте також: ОРДіЛО: Прискорення невільного падіння

Після звільнення Лисенка з посади керівника водоканалу навколо підприємства почалися справжні баталії. Керівники змінювалися кожні два місяці, всі обіцяли зміни на краще. Депутатський корпус міської ради, більшість якого представляли члени команди того ж нардепа Дунаєва скаржилися на те, що нові директори не компетентні у питаннях підприємства і їх призначення відбувається одноосібно міським головою, без згоди депутатів.

Одними з таких керівників стали спочатку Сергій Лозиченко, а потім Наталія Кравченко, які нібито близькі до «Нашого краю» під керівництвом Сергія Шахова. Хоча істотних доказів, що вони працюють під керівництвом цього нардепа немає, але місцеві ЗМІ публікували фото, на яких обоє виходили з офісу «Нашого краю» в Лисичанську.

Лозиченко та Кравченко затрималися на посаді керівників Лисичанськводоканалу найбільш тривалий за останні кілька років термін, але були звільнені після запровадження ВЦА у Лисичанську. Тепер їх звинувачують у створенні приватної фірми для сплати населенням комунальних платежів. Це не дивно, адже на підприємстві склалася ситуація з постійними арештами банківських рахунків. Правомірно було так робити чи ні, має вирішити суд.

За останні роки дотичними до Лисичанськводоканалу побували всі вагомі політичні сили. Проте у підсумку проблему з боргами і відключеннями так і не вирішили. Вже назабаром це питання може знову стати ключовим у суперечках різних політичних команд. Цілком імовірно, що скоро ВЦА у Лисичанську припинить існування і в місті відбудуться вибори.

Постанова ЦВК і суд

Ще 11 травня Шостий апеляційний суд скасував минулорічну постанову ЦВК, яка забороняла проведення місцевих виборів у Лисичанську. Саме ця постанова була юридичною підставою утворення ВЦА. Однак Центрвиборчком вибори не призначив, а натомість звернувся до Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування за консультаціями.

Станом на цей момент на сайті ЦВК лише вказано, що Комісія не пізніше 21 серпня зобов’язана буде прийняти рішення про призначення перших місцевих виборів у 18 територіальних громадах Донецької та Луганської областей (там, де вибори не відбулися торік). У такому разі голосування відбудеться 31 жовтня 2021 року.