Про це свідчать реальні показники очікуваної тривалості життя (для порівняння: в Україні цей показник становить 67 років, а в Швеції, Ісландії Швейцарії — понад 80 років), очікуваної тривалості здорового життя (українці — 55 років, ісландці, шведи, швейцарці — понад 70 років) та індексу DALY, який характеризує втрачені роки здорового життя.
За даними міжнародних організацій, якщо політика нашої держави і далі залишатиметься так само інертною, то до 2025 року (дані Світового банку) населення України скоротиться до 37 млн. А згідно з прогнозом ООН до середини нинішнього століття в нашій країні проживатиме близько 26 млн людей.
За даними НАМН України, захворюваність дітей шкільного віку за останні десять років зросла майже на 27%. Так, якщо в першому класі вже налічується більше ніж 30% дітей, які мають хронічні захворювання, то до п’ятого класу їх кількість зростає до 50%, сягаючи в дев’ятому 64%. А загалом лише у 7% (!) українських школярів спостерігається задовільний функціональний стан організму.
Вже у першому класі відхилення у стані опорно-рухового апарата мають 11% школярів, носоглотки – 25%, нервової системи — 30%, органів травлення — 30%, алергічні прояви зафіксовано у 25% дітей. З першого до дев’ятого класу частота зниження гостроти зору зростає у 1,5 разу (так звана хвороба відмінника), частота порушень постави — теж у 1,5, поширеність хвороб органів травлення — в 1,4, поширеність хвороб ендокринної системи — в 2,6 разу. Водночас лише 5% учнів зараховано до спеціальної медичної групи.
Ще трагічнішими видаються дані Інституту педіатрії, акушерства та гінекології НАМНУ, згідно з якими лише 6-10% підлітків 12-18-річного віку є здоровими, а в 50% хлопців та 65% дівчат резерви адаптаційних можливостей — низькі чи нижчі за середні.
Згідно з даними ВООЗ, головною причиною випадків смерті на Європейському континенті є неінфекційні хвороби, на які припадає понад 85%.
Крім того, стан здоров’я тісно пов'язаний зі способом життя. За даними парламентських слухань «Молодь за здоровий спосіб життя», у 27 % українського населення просто не вистачає грошей на здорове харчування. До того ж, в Україні палять 45% юнаків і 35% дівчат, 68% хлопців і 64% дівчат вживають алкоголь, 13% молоді вживають „легкі наркотики“.
Окрім цього, директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ Елла Лібанова вважає, що Україна не має шансів збільшити кількість населення до 50 мільйонів.
Нагадаємо, прокуратура Гадяча (Полтавська область) порушила кримінальну справу за фактом побиття 16-річного учня місцевого професійного аграрного коледжу. Його вдарив 49-річний учитель фізкультури під час уроку по обличчю за те, що він відмовлявся виконувати фізичні вправи.
Міністр освіти, науки, молоді та спорту Дмитро Табачник виступає за скасування оцінювання уроків фізкультури в школах.
У серпні 2010 року Міністерство охорони здоров'я просило Міносвіти ввести уроки гігієни в школах. А нещодавно прем'єр-міністр Микола Азаров доручив міністру Табачнику розглянути можливість введення в школах уроку танців.