Лише 46% німців є власниками житла, решта обирають оренду – The Economist

2 Квітня 2015, 19:12

Менше половини німців є власниками нерухомості, в той час як більшість надає перевагу оренді житла. Про це пише авторитетне британське видання The Economist.

«Німці охоче купують автомобілі, навідміну від нерухомості: лише 46% німців мають власне житло, і це найнижчий показник в усьому Європейському Союзі», – йдеться у статті.

Разом з тим автори публікації зазначають, що за останні роки площа житла стала більшою, в той час як чисельність сімей зменшилася. З кінця 1950-х років у Західній Німеччині середня площа, яка припадає на одну особу, зросла з 18 до 39 квадратних метрів. Крім того, протягом останніх тридцяти років по всій країні середня частка заробітної плати, яку витрачають на оренду житла, становить 23%.

«Орендна плата значно зросла лише в найбільших і найбагатших містах Німеччини. З часу фінансової кризи у благополучному Гамбургу середньорічний підйом цін на житло становить 4-5%. У Берліні, який приваблює багато молодих людей та іноземців, орендна плата підвищувалася на 1-2% щороку. В привабливих центральних ціни росли набагато швидше», – стверджує The Economist.

Видання зазначає, що існує законопроект, який передбачає стримування цін на оренду житла, який, однак різко засуджують німецькі економісти. На їхню думку, це погано вплине на будівництво нерухомості та стимулюватиме «чорний ринок».

«З ростом орендної плати власники житла сприймають нерухомість як один з кращих видів інвестицій. Звичайні німці як правило не купують акцій чи облігацій, зберігаючи гроші на низькодоходних депозитних рахунках, і тепер звертають більше уваги на нерухомість. В той же час дешева іпотека підштовхує орендарів до покупки житла, через що ціни на нерухомість пішли вгору, і у 2014 році загальна вартість угод на ринку сягнула € 190 млрд ($ 206 мільярдів), а це на 50% більше, ніж у 2009 році.

З надійним попитом, ціни на житло збільшуються надто стрімко: між 2010 і 2014 вони зросли на 47% в Мюнхені і на 41% – в Берліні.

«Процвітаючий ринок нерухомості допоміг Німеччині відійти від експортно-налаштованої моделі розвитку, яка наразі дещо видихлася. Будівництво нових будинків допоможе підняти рівень інвестицій в країні, які наразі складають 20% ВВП, що нижче середнього показника для багатих країн. Збільшення витрат на облаштування будинку підніме рівень споживання, адже німці почнуть витрачати гроші на електроінструменти і фарбу. «Втручаючись у здоровий ринок нерухомості, німецькі політики піднімають собі рейтинг, але не економіку країни», – резюмує видання.