Лише 17% громадян вважають, що Україна самостійна у внутрішній та зовнішній політиці

Суспільство
23 Серпня 2021, 12:08

Лише 17% громадян вважають, що сучасна Україна є самостійною у здійсненні своєї внутрішньої та зовнішньої політики, тимчасом 71% дотримується протилежної думки. Про це свідчать результати опитування агенції Info Sapiens на замовлення «Тижня».

 

 

Спостерігаються вікові відмінності: більш оптимістично щодо самостійності України налаштовані молодші респонденти віком 16-39 років, найбільш скептичні особи 60 років і старше. У регіональному розрізі найменше скептиків на Заході та у Центрі, найбільше — у східних та північних регіонах. Більш впевнені у самостійності України громадяни із середнім достатком та заможні. серед них показник складає 21%. Тимчасом серед тих, хто вважає себе бідними, самостійною Україну вважають лише 8%. Серед тих, хто спілкується переважно українською мовою, у самостійності України впевнені 23%, у протилежному — 69%. Серед переважно російськомовних співвідношення між ними становить 9% до 74%, а серед двомовних — 13% до 72%.

 

 

Із твердженням, що «в минулому Україна фактично була колонією Росії: спочатку в складі Російської імперії, а потім — у складі СРСР», згодні 40% українців, не згодні — 43%, решта не змогла відповісти на питання. У регіональному розрізі, із цим твердженням найбільше згодні мешканці північних, західних та центральних областей, найменше — східних та південних.

 

Найбільш різкі відмінності зафіксовані у освітньому розрізі. Серед громадян із початковою або базовою середньою освітою колоніальне минуле України визнають лише 19% (і в цій же когорті найбільше тих, хто не визначився — 35%; не згодні із твердженням 45%). Серед українців із повною загальною середньою освітою колоніальне минуле України визнають 36% (не визнають 44%, не визначились – 19%). Серед українців із середньою спеціальною освітою колоніальне минуле визнають 38%, не визнають 45%, не визначились 18%. Серед осіб із вищою освітою співвідношення між ними становить 49%, 39% та 12% відповідно. Також респонденти з великих міст з населенням понад 500 тисяч більшою мірою згодні з твердженням, ніж респонденти, що мешкають у селах або невеликих містах з населенням до 50 тисяч.

 

 

Уявлення громадян про оптимальну державну політику України стосовно російської культури такі. Майже половина респондентів найбільше згодна з твердженням, що «в Україні треба плекати лише українську культуру», 33% – що «культура — це особистий вибір кожної людини, і держава не повинна втручатись у цю сферу», а 15% вважає, що «в Україні треба плекати російську культуру поряд із українською». Існують значні регіональні відмінності. Якщо у західних областях переважна більшість (81%) вважає, що «в Україні треба плекати лише українську культуру», то на Півдні таку думку поділяє лише 8% опитаних, а майже половина вважає, що «в Україні треба плекати російську культуру поряд із українською». Частка громадян, які вважають, що в Україні слід плекати насамперед російську культуру, коливається в межах 1-2% в усіх регіонах. Респонденти з великих міст з населенням понад 500 тисяч більшою мірою схиляються до думки, що «культура — це особистий вибір кожної людини, і держава не повинна втручатись у цю сферу», ніж решта респондентів.

 

Дослідження проводилося агенцією Info Sapiens на замовлення «Тижня» методом особистих інтерв’ю вдома у респондента у липні 2021 року по всій Україні за виключенням непідконтрольних уряду територій Донецької і Луганської областей та АР Крим. Загалом було опитано 1000 респондентів віком 16 років та старше.

Вибірка репрезентативна населенню старше 16 років за статтю, віком, розміром населеного пункту, областю згідно з даними Державної служби статистики України на 1.01.20. Максимальна гранична теоретична похибка складає 3,2%. Дати проведення польового етапу: 6 липня – 27 липня 2021.

Регіональний розподіл: Північ – Житомирська, Київська, Сумська, Чернігівська області; Захід – Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька області; Центр – Вінницька, Дніпропетровська, Кіровоградська, Полтавська, Хмельницька,Черкаська області; Південь – Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області; Схід – Донецька, Луганська, Харківська області.