Луценко вирішив змінити керівника відділу ГПУ з нагляду за дотриманням прав ув’язнених

6 Червня 2016, 13:48

Генеральний прокурор Юрій Луценко анонсував зміну керівника Департаменту ГПУ з нагляду за дотриманням прав людини у місцях позбавлення волі. Про це він заявив 6 червня під час позапланової перевірки слідчого ізолятора СБУ в Києві за участі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської та глави СБУ Василя Грицака.

«Ми воюємо за те, щоб права людини дотримувалися навіть до таких підозрюваних на всій території України… Ми ухвалили рішення за її (Уповноваженого з прав людини України Валерії Лутковської – Ред.) пропозицією змінити керівника департаменту Генпрокуратури, який наглядатиме за дотриманням прав людини в місцях позбавлення волі… Свірець досить відомий правозахисник, який найближчим часом обійме цю посаду. Сьогодні він уже приїхав до Києва та оформлює документи. Думаю, що це (його призначення – Ред.) різко змінить саму атмосферу», – сказав Луценко.

За його словами, перше завдання, яке отримав новий керівник департаменту, – це виведення системи медичної допомоги «з-під контролю СІЗО, з-під департаменту виконання покарань».

«Це має бути цивільна служба, яка інакше ставитиметься до ув'язнених», – додав генпрокурор.

Він також пообіцяв ініціювати зміну запобіжного заходу заарештованим, які мають серйозні проблеми зі здоров'ям або занадто довго перебувають у СІЗО.

«Зараз ми разом із Валерією Володимирівною (Лутковською – Ред.) їдемо в офіс омбудсмена, де мені вручать список із 15 осіб, які, на думку адвокатів та омбудсмена, перебувають у СІЗО з великими проблемами зі здоров'ям або абсолютно нерозумними термінами тримання, який навіть перевищує десять років. Пан Свірець, за першим своїм дорученням, після оформлення, отримає ці клопотання, відповідно адвокати їх можуть заявити в суді, а прокуратура, якщо знайде можливість, підтримає зміну запобіжного заходу», – додав Луценко.

Оновлено: Згодом у прес-службі ГПУ повідомили, що Луценко вирішив призначити на посаду В'ячеслава Свірця. Раніше він очолював регіональне представництво Уповноваженого з прав людини у місті Рівне.

Нагадаємо, 6 червня у СІЗО СБУ відбулася позапланова перевірка за участю уповноваженого Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської, голови СБУ Василя Грицака і генпрокурора Юрія Луценка.

Як повідомлялося, 25 травня делегація ООН через скандал із СБУ перервала свою поїздку по Україні. Згодом у Мін'юсті пояснили, що делегатів ООН не допустили до управління Служби безпеки України, оскільки там перебували російські військовополонені. Голова СБУ Грицак назвав законним рішення не допустити місію підкомітету ООН з питань запобігання катуванням у свої управління в Маріуполі та Краматорську Донецької області в зоні проведення антитерористичної операції. З його слів, СБУ не тримує затриманих у районних підрозділах. «Але там зброя і засекречена апаратура. Але ми допускаємо іноземних спостерігачів у місця тримання затриманих», – зазначив голова СБУ.

Також нагадаємо, 3 червня помічник генерального секретаря ООН з прав людини Іван Шимонович презентував доповідь ООН "Україна: після двох років конфлікту". Він, зокрема, зазначив, що катування відбувалися також на територіях, підконтрольних українській владі. Більшість із цих випадків нібито пов'язані з тортурами у закладах, підпорядкованих СБУ.