Луценко відзвітував про розслідування щодо розкрадань в оборонні сфері

6 Березня 2019, 19:22

Генеральний прокурор Юрій Луценко в середу, 6 березня, заявив, що з 2014 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 480 кримінальних правопорушень по підприємствах державного концерну "Укроборонпром". Про розслідування проваджень щодо розкрадань в оборонні сфері глава ГПУ повідомив на засіданні Ради нацбезпеки і оборони, передає його прес-секретар Лариса Сарган.

 

"З 2014 року внесено до ЄРДР 480 кримінальних правопорушень по підприємствах державного концерну "Укроборонпром". Встановлено збитків на загальну суму понад 350 млн грн., з яких підтверджено експертизами та ревізіями на суму понад 65 млн грн. З урахуванням останньої цифри за поточний рік, пов’язаною із фірмою "Оптимумспецдеталь", це вже близько 100 млн грн. В результаті повідомлено про підозру 112 особам, з яких 6 директорів оборонних підприємств, 1 – колишній генеральний директор і декілька начальників відділів, інженерів тощо", – йдеться в повідомленні.

 

Луценко також заявив, що продовжується досудове розслідування в 150 кримінальних провадженнях.

 

"До суду направлено 11 проваджень, винесено 76 вироків стосовно 77 осіб. Мова йде не про покарання дрібних цапів-відбувайлів, а про реальних посадових осіб, які допускають ті чи інші кримінальні правопорушення. Загальна цифра десятків підприємств, які перевіряли до втрати Генпрокуратурою підслідності, і сьогодні декількох десятків підприємств по несплаті податків свідчить про одне: кількість фірм з допуском на поставки концерну "Укроборонпром" вийшли з-під контролю", – зазначив він.

За його словами, у 2014 році 502 фірми мали право на поставки концерну після відповідних процедур, у 2015 – 3706, у 2016 – 4315, а минулого року – 5770 фірм.

 

"Зрештою, в середині минулого року концерн "Укроборонпром" видав наказ, по якому відмовився від контролю за цими фірмами і передав всю відповідальність за доброчесність цих суб’єктів господарювання на місця – керівникам державних підприємств. З моєї точки зору, це неправильне рішення, бо воно не посилило конкуренцію поставщиків, а зв’язки між службами безпеки цих заводів із ймовірними поставщиками. У ході розслідування провадження по "Оптимумспецдеталь" нам стало зрозуміло, що конкурси на поставку заводам базуються не лише на цінових пропозиціях, але і на зв’язках із силовими структурами", – наголосив глава ГПУ.

 

Крім того, він підкреслив, що порядок підприємств, які поставляють необхідні деталі з РФ, має бути чітко виписаний в РНБО, а їхня кількість має бути обмеженою і об’єднаною в одну структуру.

 

Як повідомлялося, 4 березня президент Петро Порошенко доручив секретарю Ради національної безпеки і оборони Олександру Турчинову підготувати на середу, 6 березня, засідання щодо реформування державного концерну "Укроборонпром" та посилення прозорості його діяльності.

 

Нагадаємо, журналісти програми «Наші гроші» оприлюднили інформацію про те, що особи з оточення президента нібито заробляли на поставках російських запчастин до військової техніки. За інформацією, син заступника секретаря РНБО Олега Гладковського Ігор начебто був учасником мільйонних схем з розкрадання коштів в ОПК, зокрема, разом з іншими особами за контрабандними схемами постачав в Україну з РФ запчастини до військової техніки. Журналісти вважають, що українські підприємства ОПК у декілька разів переплачували за запчастини.

 

Президент України Петро Порошенко 26 лютого підтримав відсторонення Олега Гладковського від виконання обов'язків першого заступника секретаря Ради національної безпеки та оборони (РНБО) на час проведення розслідування. 4 березня президент Петро Порошенко підписав указ про звільнення першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони Олега Гладковського, фігуранта журналістського розслідування про розкрадання в Укроборонпромі.

 

26 лютого близько 200 активістів "Національного корпусу" приїхали в Козин Київської області до будинку Ігоря Гладковського – сина першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони Олега Гладковського. Обидва є фігурантами журналістського розслідування про розкрадання в Укроборонпромі. 27 лютого понад 50 активістів прийшло під будівлю державного концерну "Укроборонпром", протестуючі через розкрадання коштів в оборонній сфері.

 

27 лютого генеральний директор ДК "Укроборонпром" Павло Букін відсторонив від посад директора державного підприємства "Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О. О. Морозова" Олексія Бабіча і директора ДП "Ізюмський приладобудівний завод" Сергія Філоненка відсторонили від посад. 4 березня детективи Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура затримали трьох колишніх посадовців, чинного і колишнього директорів держпідприємства ДГЗП "Спецтехноекспорт", яке входить до складу державного концерну "Укроборонпром", за підозрою в розтраті 2,225 млн дол. США. 

 

4 березня журналісти програми "Наші гроші" оприлюднили нову частину розслідування щодо розкрадання в оборонній сфері, у якому йдеться про те, що директор державного концерну "Укроборонпром" Павло Букін і вже звільнений перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський причетні до корупційних схем щодо ремонту літаків за міжнародним контрактом. Своєю чергою, Букін заперечив причетність до корупційних схем щодо ремонту літаків за міжнародним контрактом та запевнив, що деталі не закуповувалися по завищеній ціні. Натомість 5 березня Національне антикорупційне бюро України зареєструвало ще одне кримінальне провадження щодо інформації, викладеної в новому журналістському розслідування про факти корупції в державному концерні "Укроборонпром".

 

6 березня президент Петро Порошенко повідомив, що ініціює незалежний міжнародний аудит державного концерну "Укроборонпром" і комплексну ревізію усіх контрактів. Водночас він запропонував розширити склад Наглядової ради концерну за рахунок міжнародних фахівців з країн-партнерів, які є членами НАТО. На його думку, це пришвидшить досягнення підприємствами Укроборонпрому стандартів, необхідних для нашого вступу до Північноатлантичного альянсу.