Луценко: референдум в Україні – смертельно небезпечний

13 Квітня 2013, 15:34

"Референдум в нашій країні – справа смертельно небезпечне. В Україні він здатний розколоти країну, навіть якщо на обговорення буде винесено теорема Піфагора", – сказав Луценко.

"Референдум вкрай небезпечний сам по собі, до того ж і закон виписаний таким чином, що влада отримує практично повний контроль над процесом. А це підвищує ризики в рази. Ще й порогу явки, наскільки я розумію, немає. Тобто влада демонтує будь-які демократичні запобіжники", – додав він.

Екс-міністр також назвав три способи, як перешкодити проведенню референдуму, зазначивши, що використовувати потрібно їх все.

"Перший – юридичний. Його, на жаль, опозиція відразу не взяла на озброєння. Необхідно оскаржити закон про референдум у всіх національних" суди "(це слово без лапок в нашій країні в нинішні часи вживати не можна), а потім виграти справу в Європейському суді", – пропонує він.

"Другий варіант – дипломатичний. На повну відпрацювання юридичної, на жаль, може не вистачити часу. Тому опозиція повинна переконливо роз'яснити Європі, наскільки небезпечний такий сценарій", – сказав Луценко.

Третім способом він назвав мобілізацію людей. "Це складно. Але можливо. Наші громадяни бачать у виборах мало не єдиний доступний шанс змінити країну і вплинути на політику. Вважають вибори правом, дарованим не Конституцією і не незалежністю, а мало не Богом. Для них це святе. Замах на це право здатне викликати дуже жорстку реакцію. Мобілізувати людей можливо, якщо їм роз'яснити, що референдум – посягання на їх сакральне право", – пояснив екс-міністр.

"Тим більше що всі відомі мені варіанти референдуму передбачають спроби вкрасти у населення право на вибір і президента, і депутатів. На мій погляд, опозиція під час своєї нинішньої вуличної активності повинна серйозно про це говорити", – додав він.

Як відомо, у листопаді 2012 року Верховна Рада ухвалила закон про всеукраїнський референдум, який визначає, що президент проголошує всеукраїнський референдум за народною ініціативою. Згідно з законом, предметом всеукраїнського референдуму може бути схвалення нової редакції Конституції України, внесення змін до Конституції, скасування, втрату чинності чи визнання нечинним закону про внесення змін до Конституції (конституційний референдум).

В свою чергу, опозиційні фракції заявили, що вимагатимуть скасування закону про референдум через Євросуд з прав людини.

Нещодавно кілька разів звучали заяви, зокрема лідера фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, про можливість розпуску Верховної Ради через референдум і проведення виборів на мажоритарній основі.