Лутковська пояснила депутатам, що гомофобський закон надмірно обмежить права людини

3 Жовтня 2012, 19:46

"Намагаючись заборонити “пропаганду гомосексуалізму”, зазначений законопроект не дає жодного визначення цьому терміну, чим порушує обов’язкову вимогу правової визначеності норм закону, яка слідує з конституційних принципів верховенства права (ст. 8) та рівності перед законом (ст. 24)", – зауважує омбудсмен.

Лутковська додає, що відсутність таокго визначення може призвести до надмірного обмеження прав , зокрема права на свободу вираження поглядів, що "суперечитиме статті 34 Конституції України та міжнародним зобов’язанням держави у сфері захисту прав людини – статті 10 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і статті 19 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права".

Водночас, за словами уповноваженого, закон може створити широке поле для зловживань з боку службових і посадових осіб, зокрема працівників органів внутрішніх справ, які на власний розсуд визначатимуть, що є “пропагандою гомосексуалізму” в кожному конкретному випадку.

"Прошу врахувати цю позицію при підготовці законопроекту “Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо захисту прав дітей на безпечний інформаційний простір)” до розгляду його у другому читанні", – резюмувала омбудсмен.

Нагадаємо, Верховна Рада 2 жовтня ухвалила в першому читанні проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо захисту прав дітей на безпечний інформаційний простір)». Ним пропонується заборонити пропаганду гомосексуалізму та встановити кримінальну відповідальність за порушення цієї заборони.

У пояснювальній записці до цього законопроекту автори, зокрема, зазначили: «свобода слова, яка лежить в основі діяльності ЗМІ, повинна бути обмежена шляхом встановлення відповідних заборон у законодавстві України. Умовами для встановлення таких заборон у законодавстві є зловживання свободою слова з боку ЗМІ».

Відхилити даний законопроект Раду закликала Amnesty International. Раніше із проханням зняти з розгляду цей проект закону до українського парламенту зверталася міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch.