При офіційному біржовому курсі 3.061 руб за $1, рубль на міжбанку торгується на рівні 5.000 за $1. У середу після оголошення Нацбанку курс в деяких обмінниках впав до 4.000 рублів за $1.
"З сьогоднішнього числа знімаються обмеження з курсоутворення на готівковому ринку", – заявив представник Нацбанку Анатолій Дроздов.
Жорстка валютна криза, яку країна переживає з середини березня на тлі виснаження золотовалютних резервів через рекордне зростання дефіциту зовнішньої торгівлі і передвиборного підвищення зарплат на 30 відсотків, породив чорний ринок валюти, множинність курсів і черги в обмінниках.
Відпустивши курс рубля на готівковому ринку у вільне плавання Нацбанк сподівається збити ажіотаж.
"Використання ринкових підходів до формування курсу білоруського рубля при здійсненні операцій з фізичними особами дозволить не лише задовольнити попит громадян на іноземну валюту, але й позбавить сенсу подальше активне придбання іноземної валюти", – йдеться в офіційному повідомленні Нацбанку.
Зазначимо, що до 11 травня комерційні банки не могли продавати населенню готівкову валюту за курсом, який перевищує офіційний курс на 2%.
Між тим, незважаючи на фактичну девальвацію білоруського рубля на ринку угод з населенням на 30%, пункти обміну станом на 12.00 11 травня, як і раніше, не здійснюють продаж валюти населенню. Про це свідчить експрес-моніторинг роботи "обмінників" в центрі Мінська.
Експерти нагадують, що аналогічна ситуація склалася в січні 2009 року, коли Нацбанк Білорусі на вимогу МВФ одноразово девальвував білоруський рубль на 20%. Це лише посилило ажіотажний попит на іноземну валюту з боку населення, який, однак, поступово знижувався.
Тоді процес поступової стабілізації на ринку готівкової валюти зайняв 3-4 місяці в умовах збереження валютних інтервенцій з боку Нацбанку Білорусі.
Тим часом на початку травня білоруська влада почала вживати активні заходи щодо недопущення поширення інформації про економічну кризу в країні.
Раніше голова Белстату, голова Ради з розвитку підприємництва в Білорусі Володимир Зіновський повідомив, що через проблеми на фінансово-валютному ринку близько 600 тисяч працівників реального сектору економіки призупинили свою діяльність.