«З 1 серпня набирають чинності нові правила оподаткування. Це дуже серйозна проблема, оскільки на сьогодні в 62 рази менше оцінювачів, ніж було раніше. І з урахуванням того, що серед громадян затребувані 4 тис. нотаріальних дій, то, безумовно, така незначна кількість оцінювачів… ускладнить доступ громадян до реєстрації. Сьогодні я буду пропонувати колегам відстрочити або який-небудь іншим способом вирішити проблему», – сказала вона.
Лукаш також відзначила необхідність надати можливість всім бажаючих пройти навчання для отримання сертифікату оцінювача нерухомості з метою оподаткування.
«Я також сьогодні буду пропонувати колегам, щоб ті особи, які сьогодні вже сплатили такі оцінки, а термін їх дії 6 місяців, мали право ними користуватися і сьогодні, і завтра, і протягом усього терміну, на який видано документ», – додала вона.
Як повідомлялось, з 1 серпня оцінювати вартість нерухомості, згідно з рішенням уряду, зможуть лише фахівці із спеціальним свідоцтвом.
Хоча нові правила запроваджуються з 1 серпня, відкритого переліку сертифікованих оцінювачів нерухомості наразі немає.
Згідно із постановою Кабміну, тепер процес купівлі-продажу нерухомості на вторинному ринку має виглядати так: збір необхідних документів; пошук сертифікованого оцінювачів та отримання від нього звіту про вартість нерухомого майна; укладання угоди у нотаріуса.
Саме від суми оцінки нерухомості українці сплачуватимуть податок на її відчуження. Утім, якщо впродовж року продається лише один об'єкт нерухомості, а громадянин був його власником не менше 3 років, то податок не сплачується. Проте покупець сплачує державне мито в 1% від вартості майна, а також збір до Пенсійного фонду.
Водночас учасники ринку побоюються, що відсутність достатньої кількості таких фахівців може на якийсь час зупинити ринок нерухомості.