Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Лука Волонте: “Тема санкцій проти України з боку Ради Європи виникає автоматично”

Політика
29 Лютого 2012, 13:23

УТ: Пане Волонте, резолюція, яку було затверджено під час останньої сесії Ради Європи, вимагала швидкого звільнення Юлії Тимошенко та Юрія Луценка. Тим не менш, два дні тому  колишнього міністра внутрішніх справ України засуджено до 4 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Як Ви оцінюєте цей вирок? Наскільки він відповідає стандартові Ради Європи?

– На жаль, ми маємо сьогодні не лише вирок Луценку та подальше утримання за ґратами Тимошенко. Нещодавно парламентська більшість ухвалила рішення не реформувати Кримінальний кодекс, щоб далі використовувати судочинство в політичній боротьбі. Це не співпадає з жодним демократичним стандартом, не зрозуміло для міжнародного співтовариства та не може бути підтримано на рівні Ради Європи.

УТ: Січнева резолюція ПАРЄ наголошує, що в Україні під час судових процесів часто порушується принцип рівності між звинуваченням та захистом. У справі Луценка, наприклад, прокурори мали можливість залучити покази від 148 свідків. Адвокати дали запит лише на 16, але не мали дозволу на допит жодного. Як Ви вважаєте, подібна практика може стати предметом обговорення на наступній, квітневій сесії ПАРЄ?

– Незабаром у Парижі відбудеться засідання постійного комітету ПАРЄ. Я братиму в ньому участь та пропонуватиму, від імені Європейської Народної партії, теми до поточних та термінових дебатів на квітневу сесію. Рада Європи не може залишатися осторонь очевидних порушень зобов”язань, які взяла на себе Україна. Я сподіваюся, що інші партії нас підтримають.

Читайте також: Резолюція ПАРЄ щодо України(повний текст, з правками)

УТ: Остання резолюція по Україні каже про можливість санкцій на випадок, якщо рекомендації Ради Європи не будуть виконані. Чи вважаєте Ви, що підстави говорити про можливі санкції проти української делегації існують?

– Наслідком таких чітких політичних дій з боку України, які суперечать рекомендаціям Ради Європи, тема санкцій виникає автоматично і може завершитися призупиненням повноважень української делегації.

УТ: один з депутатів ПАРЄ казав мені в інтерв’ю, що уявити санкції проти України нереально бодай тому, що ніхто не каже за можливі покарання Росії за процес Ходорковського, цілком співставний з переслідуваннями Тимошенко, Луценко та інших колишніх урядовців. Ви поділяєте таку думку?

– Політичні та судові переслідування політичних лідерів в Україні та надзвичайно серйозна справа Ходорковського — зовсім різні речі.

УТ: якою буде позиція Вашої політичної групи, Європейської народної партії, якщо ситуація в Україні далі погіршуватиметься?

– Група Європейської народної партії проситиме про призупинення повноважень української делегації та водночас рішучих дій з боку Комітета Міністрів та Генерального Секретаря. Якщо український уряд хоче вийти зі складу Ради Європи, він мусить чітко про це сказати. Якщо ні — треба дотримуватися європейських стандартів. Політична помста є неприпустимою.