За чотири місяці до конституційної дати парламентських виборів в Україні немає жодної людини, яка могла би запевнити, що вибори таки відбудуться в березні 2011-го. «Ми не розпустили наш виборчий штаб після місцевих виборів і перебуваємо в повній готовності до парламентських, які можуть пройти наступної весни», – поділився з Тижнем своїми сподіваннями лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк. У БЮТ, своєю чергою, також повідомили про рішення Юлії Тимошенко відкласти на деякий час розпуск штабів.
За допомогою джерел у керівництві Партії регіонів Тижню вдалося дізнатися подробиці конфліктної ситуації в президентському оточенні, яка тримає в тонусі весь політичний істеблішмент України.
Дао Фірташа
Вибори навесні наступного року лобіює так звана група Фірташа. Її аргументи потрапляють у мозок Віктора Януковича найкоротшим шляхом – з вуст керівника Адміністрації президента Сергія Льовочкіна. Росукренергівська логіка пришвидшення виборів передбачає кілька пунктів.
По-перше, виконання вимог нової-старої Конституції, відповідно до якої Верховну Раду переобирають через чотири роки після останніх виборів. Це дозволить виглядати законослухняними перед Заходом.
По-друге, за рахунок пропорційно-мажоритарної системи, згідно з якою проводилися вибори до Ради за старою Конституцією, Янукович безболісно отримає конституційну більшість без перенаджування перебіжчиків із опозиції. Це зекономить кошти на тушки.
По-третє, вибори в 2011-му гарантують аж чотири роки цілковитого спокою. Бо наступні загальноукраїнські, тобто президентські перегони, мають відбутись аж 2015-го. Такий тривалий час абсолютної незалежності від електорату створює багато можливостей для «раціонального використання держбюджету».
За цією колисковою для Януковича проглядається і прагматичний інтерес фірташівців, які розраховують, що саме їм президент доручить формування виборчого списку ПР у пропорційній частині. Це дасть групі Фірташа змогу відчутно посилити вплив на майбутню фракцію Партії регіонів, у якій нині щонайбільше десять росукренергівських депутатів.
Відповідальність за мажоритарників фірташівці сподіваються подарувати Клюєву. Цим вони забезпечать конкурентові безсонні ночі, проведені в роздумах про не надто прогнозовану, натомість дуже витратну частину виборів.
Льовочкін не був би самим собою, якби його план не мав кількох підводних каменюк для опозиції. Пропонується така пастка. На всіх рівнях регіонали повинні піарити ідею про вибори в 2012 році. Вона супроводжуватиметься плітками про те, що Конституційний Суд ось-ось визнає, що нинішній склад Ради має досидіти до кінця п’ятирічного терміну. Тому всі можуть розслабитись і спробувати отримати задоволення. Тим більше що за чинним законом виборча кампанія (якщо йдеться про березневі вибори) має стартувати вже в грудні цього року.
Однак наприкінці січня – на початку лютого КС винесе протилежне рішення. А спікер Володимир Литвин і всі коаліціанти за вказівкою з Банкової муситимуть нашвидкуруч провести новий закон про вибори. У ньому вже міститиметься норма про скорочення виборчої кампанії до 50 днів, а також про повернення до мажоритарно-пропорційної системи. І всі, хто дозволив собі зимовий відпочинок на Канарах, банально не встигнуть включитись у перегони. Принаймні не зможуть знайти сильних представників на мажоритарні вибори.
Такі «розслабленці» вже є. Лідер УНП повідомив Тижню, що очікує виборів не раніше ніж 2012 року, тому проблемою розгортання штабів не переймається.
«Головне, за якою системою пройдуть вибори. Якщо це буде пропорційно-мажоритарна, дата неважлива. Янукович хоч тоді, хоч зараз отримає більшість за рахунок мажоритарників, як він це зробив на місцевих виборах», – вважає Юрій Костенко.
Однак не всі планують зимовий відпочинок. Тимошенко та Яценюк перебувають у повній бойовій готовності. А Литвин нещодавно мав зустріч із Льовочкіним, на якій нібито отримав гарантії проходження його На-
родної партії до майбутньої Ради та збереження за ним спікерського крісла. Мовляв, Володимир Михайлович, як людина рівновіддалена від Ахметова, Клюєва, Фірташа та інших грошовитих регіоналів, абсолютно влаштовує президента, для якого дедалі важливішим є зниження впливу олігархів на користь апаратників за образом і подобою кучмівського режиму. І навіть «Рінату доведеться вирішувати свої питання вже не з позиції згори, а як мінімум по горизонталі, що миттєво перетворить Януковича на найзаможнішу людину України», – вважає високопоставлене джерело в ПР.
Учасники процесу зазначають, що наразі ахметівське крило береже нерви та не втручається у виборчі «розборки», оскільки «футболісти передовірили боротьбу на цьому фронті своєму партнеру Клюєву». Саме він і має витримати удар, бо дуже зацікавлений у зменшенні ролі росукренергівців. Адже останні можуть відтіснити його від впливу на фінансові потоки. Тим більше що саме він і голова уряду Микола Азаров заблокували повернення Фірташу 12 млрд м3 газу, свого часу відібраних урядом Тимошенко.
Карма Клюєва
Андрій Петрович і після завершення місцевих виборів не припинив проведенния щотижневих зборів прес-секретарів усіх впливових коаліціантів включно з литвинівськими, комуністичними та тушкованими клерками. На останній зустрічі віце-прем’єр закликав усіх готуватися до перегонів наприкінці 2012 року. До того ж наводив такі аргументи, як: по-перше, ПР уже отримала негативний результат на місцевих виборах. І навесні рейтинг буде гіршим. Тим паче після Податкового кодексу, що привів до стін парламенту 16 листопада протестувальників навіть зі Сходу України.
По-друге, завдяки виборам у парламент повернуться Тимошенко, Турчинов, Луценко. Через рідний округ на Чернігівщині може бути обраний навіть Кучма. І тоді Янукович отримає такий плюралізм публічних думок, що ПР навіть із 300 голосів не зможе консолідовано голосувати за відмашкою Чечетова. Крім того, правоохоронні органи втратять можливість дотиснути опозиціонерів, які вже матимуть депутатську недоторканність.
«Це лише до виборів здається, що мажоритарники цілком керовані. Однак тільки-но вони отримують мандати, то відразу починають дивитись у бік найвигідніших пропозицій. Це буде повний безлад, як у 2005 році, коли мажоритарники, що раніше втекли від Ющенка до Кучми, швидко вдягли помаранчеві шалики. Мажоритарники ненадійні, оскільки вони завжди пам’ятатимуть, що їм ще переобиратись у своїх округах», – вважає співрозмовник Тижня з ПР.
До того ж поплічники ПР по коаліції дозволяють собі непрогнозовані рухи. Так, деякі литвинівці та комуністи не розуміють, навіщо їм голосувати за потворний Податковий кодекс, якщо за кілька місяців їм доведеться пояснювати це виборцям.
Дзен Януковича
Під час боротьби однопартійців у найвигіднішій ситуації опинився гарант. По-перше, у нього ще є час, щоб обрати варіант фірташівців, оскільки їхній сценарій передбачає раптове скорочення термінів виборчої кампанії. Тому остаточного рішення президента можна чекати аж до лютого наступного року. По-друге, Віктор Федорович з такою самою легкістю може відмахнутися від цього плану. Він прекрасно розуміє, що Фірташ, збільшивши свій вплив на фракцію, одразу почне вимагати повернення до газових схем, куди він неочікувано для себе так і не потрапив. А газ – це президентський бізнес. Тому Януковичу немає сенсу підсилювати прямих конкурентів. По-третє, президент зараз і без того цілком задоволений життям. Під час голосування за генпрокурора він з такою посмішкою дивився на залу, що знавцям його психології стало зрозуміло: Віктора Федоровича влаштовує ступінь його контролю над Радою. «Дивлячись, як бютівець Міщенко ледь не плаче з трибуни, проголошуючи Пшонку батьком, Янукович зрозумів, що організованого опору від цього парламенту він може не боятися», – каже один із регіоналів.
Тож навіщо президенту перспектива якнайшвидшого проходження до ВР таких видатних трибунів, як Тимошенко та Луценко? Здається, що найбажанішим варіантом для нього було би повне скасування виборів на пожиттєвий термін. До того ж такий досвід регіонали вже мають – мера столиці Янукович вже обирає сам.