У четвер 16 листопада німецька поліція розпочала загальнонаціональну операцію проти однієї з ісламських організацій Німеччини через підозри у зв’язках із ліванським терористичним угрупованням «Хезболла».
Операцію проводять у 7 із 16 федеральних земель Німеччини. За повідомленням німецького міністерства внутрішніх справ, операція буде спрямована проти 54 суб’єктів, пов’язаних з Ісламським центром Гамбурга, також відомим як IZH (Islamisches Zentrum Hamburg), і п’ятьма іншими угрупованнями, пов’язаними з Ісламським центром.
Під час безпекових заходів німецька поліція нікого не затримувала, і, як стверджує міністерство внутрішніх справ, операція була передусім спрямована на те, щоб отримати докази на підтвердження підозр, що Ісламський центр Гамбурга «активно підтримує діяльність ліванської терористичної організації “Хезболла”». Окрім цього, міністерство внутрішніх справ Німеччини звинуватило центр і його керівників у «поширенні так званої революційної пропаганди Верховного лідера» (Ірану, Алі Хаменеї. — Ред.) і просуванні «яскраво вираженої антисемітської та антиізраїльської позиції».
Ще в липні 2021 року Федеральна служба захисту конституції, німецька внутрішня розвідка, заявила, що отримала доступ до нових документів, які підтверджують, що ісламський режим в Ірані постійно використовував мечеть Імама Алі, відому також як Блакитна мечеть, у Гамбурзі як осередок пропаганди ісламської республіки й задля так званого експорту іранської ісламської революції в Європу. Марко Хаасе, представник федеральної служби, тоді заявив, що Мохаммад Хаді Мофаттех, директор Ісламського центру Гамбурга, який очолює мечеть, «був безпосередньо пов’язаний» з офісом Верховного лідера Ірану Алі Хаменеї, а також «отримував інструкції» з Тегерана. Він додав, що Федеральна служба вважає, ніби Ісламський центр Гамбурга має розглядатися як установа, яка виступає проти основ демократії та толерантності, а отже, є прямою загрозою німецькій конституції.
Ісламський центр Гамбурга — один з найстаріших ісламських осередків у Німеччині. Його збудували в 1950-х на пожертви аятолли Хосейна Алі Боруджерді (1875–1961), іранського шиїтського релігійного діяча. Хоча сам він дотримувався принципу «невтручання духовенства в політику» за часів шаха, але його учнями було покоління, яке згодом розпочало ісламську революцію в Ірані. Одним з них був аятолла Рухоллах Хомейні. Центр у Гамбурзі передбачався спочатку для мусульман Німеччини, та потім став одним із найвпливовіших шиїтських осередків у Європі.
Читайте також: У Німеччині різко зріс рівень антисемітизму від початку війни Ізраїлю проти ХАМАСу
Вплив ісламського режиму Ірану помітний і в інших країнах Європи. Наприклад, 27 жовтня британська газета The Times опублікувала статтю, де автори стверджують, що, за інформацією їхніх джерел у лондонській поліції, агенти іранського ісламського режиму активно сприяють заворушенням у Великій Британії, заохочуючи сутички й зіткнення з поліцією на протестах, що проходили в Лондоні на підтримку Палестини. І справді, на кількох мітингах були люди з прапорами Ісламської Республіки Іран (на відміну від протестів проти ХАМАСу або тогорічних протестів на підтримку України, куди приходили іранці з іранськими дореволюційними прапорами з гербом шаха), а також з портретами Кассема Солеймані, голови одного з елітних підрозділів КВІРу, ліквідованого в січні 2020 року в Іраку. За інформацією The Times, представники лондонської поліції з відділу контртероризму в приватних розмовах висловили думку, що Тегеран навмисне намагається підвищити напруження на західних мітингах проти авіаударів Ізраїлю по Сектору Гази.
Повідомлення про іранський слід у протестах у Великій Британії — уже не перше попередження сил безпеки та розвідки про дії тегеранського режиму на території королівства. У середині жовтня Робін Сімкокс у своєму першому виступі на посаді комісара з протидії екстремізму Великої Британії висловив думку, що «настав час зрозуміти реальність» екстремістських загроз, які створюють ХАМАС та іранські агенти. Крім того, він заявив, що «масштаби іранської підривної діяльності, спрямованої на загострення суперечностей у Британії», а також «спроби Ірану розбурхати екстремізм у країні» нині дуже недооцінені.
Читайте також: Влада Лондона очікує нових злочинів на ґрунті антисемітизму й ісламофобії
Під час зустрічі на саміті з безпеки в США Кен Маккалум, голова британської внутрішньої розвідки МІ5, звернув увагу на «ворожу, підривну діяльність Ісламської Республіки в Сполученому Королівстві», наголосивши, що протистояння загрозі з боку іранського режиму залишається пріоритетним завданням для британської розвідки. «Протягом останніх 18 місяців Ісламська Республіка Іран стала приводом до значного занепокоєння для МІ5», — зазначив він.
У травні цього року після численних звернень, онлайн-петицій і пікетів, які влаштовували іранські дисиденти в Лондоні, закрили Ісламський центр Англії. Він був зареєстрований як благодійна організація, проте відомий широкому загалу як неофіційне «представництво Верховного лідера» й «рупор ісламського режиму» в Британії. Розслідування щодо Ісламського центру Англії розпочали в листопаді минулого року. Він був заснований 1995 року та офіційно відкритий 1998-го. Центром керував представник Алі Хаменеї у Великій Британії, Сеєд Хашем Мусаві, а фінансування надходило з Тегерана.
Окрім цього, узимку 2023 року іранський опозиційний канал Iran International з офісом у Лондоні змушений був тимчасово перенести своє мовлення в Сполучені Штати, після того як лондонська поліція повідомила, що «не має змоги гарантувати безпеку іранським журналістам, включно з громадянами Британії», і повідомила про безпосередню загрозу від іранських агентів у Лондоні.