Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Лівійські валізи Ніколя Саркозі

Світ
21 Березня 2018, 13:18

Загальний шок. Так можна схарактеризувати стан французького політичного класу, що дізнався у вівторок вранці про затримання Ніколя Саркозі. “Йдеться, мабуть, про найбільший фінансово-політичий скандал в історії П’ятої Республіки,” – заявив у телеінтерв’ю засновник інтернет-видання Mediapart Едві Пленель.  Mediapart першим написав, у 2012 році, про готівку з Лівії, що її, за певними свідченнями, отримав Ніколя Саркозі від керівника Лівійської Джамахірії Муаммара Каддафі. “Мова не більше й не менше, ніж про фінансування диктатурою,” – наголошує Плейєль.

 

 

Якщо слідчі не знайдуть вагомих підстав до продовження терміну перебування за ґратами, колишній президент буде звільненим, щойно вичерпаються максимальні 48 годин. Близьке коло політика каже про “принизливий та безглуздий крок слідства”, висловлює йому підтримку та сподівається, що Саркозі буде виправдано. “Не пригадую, щоб хоч один колишній президент потрапив до подібної ситуації!” – обурюється депутат Європарламента від “Республіканців” Надін Морано. Дійсно, навіть дві доби за ґратами для колишнього президента Франції – очевидний прецедент. Якщо слідство зважилося на подібний крок, імовірно, зібрана доказова база надає для цього вагомі підстави.

 

Читайте також: У Франції затримали екс-президента Саркозі

 

Поза тим, преса, політики та експертні кола коментують подію досить стримано. “Судова влада вільна й незалежна”, – лише й промовив прем’єр-міністр країни Едуар Філіп, якого, щойно він погодився очолити уряд нового президента Емманюля Макрона виключили з партії “Республіканці”. Тої самої, яку тривалий час очолював Саркозі. “Ми не завжди мали з колишнім лідером країни безхмарні взаємини, але загалом, завжди відчували повагу один до одного”, –  обережно наголосив керівник уряду.

 

Опоненти Саркозі з крайніх правих та лівих партій також не поспішають зловтішатися проблемам конкурентів: тема “чорної готівки” у французькій політиці є дуже чутливою. “У Макрона з Філіпом падають рейтинги, – іронізують в оточенні Жана-Люка Меланшона. – Влада шукає, як знов сподобатися виборцю.” Марін Ле Пен, яку відверто фінансують російські банки, занепокоїлася: “Саркозі ми, звичайно, не підтримуємо, але стривожені тим фактом, що хтось на диво вчасно повідомив медіа про початок операції”.

 

Французька преса також обережно добирає терміни, розповідаючи про затримання колишнього керівника країни. Саркозі — професійний правник, отже, судитися з ним через недоречне слово – мало бажаючих. Медіа переповідають перебіг скандалу з імовірними мільйонами від Каддафі в інформаційному стилі. Зокрема, з публікації до публікації подорожує цитата з інтер’ю сина лівійського диктатора Саїфа Аль-Іслама телеканалу Euronews, що було записане ще в 2011 році : “Для початку, нехай Саркозі віддасть нам гроші, що він погодився отримати від Лівії на фінансування своєї виборчої кампанії. Це ми за неї заплатили, і можемо це довести. Віддайте нам наші гроші. Ми маємо всі деталі, рахунки, копії банківських переказів…”

 

Читайте також: Паралельна дипломатія Ніколя Саркозі

 

Слідство щодо можливого використання мільярдів від Каддафі розпочалося пізніше, в 2013 році. Підставою для відкриття провадження стали свідчення ліванського бізнесмена Зіада Такієддіна, який був посередником у справі, та публікації інтернет-газети Mediapart. “Я маю переконливі докази, що батько передавав Ніколя Саркозі 50 мільйонів євро, – наголошує і сьогодні син диктатора. – Цю інформацію я повідомляв 7 років тому. Але тоді, ані французьке, ані міжнародне судочинство не стало мене допитувати як свідка. Сьогодні я знову готовий свідчити.”

 

Схоже, французьке судочинство справді заповзялося боротися зі славнозвісними “валізами з грошима” іноземного походження. У грудні минулого року в Ніцці було заарештовано близького до Кремля російського олігарха Сулеймана Керімова, що входить до двадцятки найбагатших людей Росії. Причина арешту — маніпуляції з готівкою під час купівлі 5-ти елітних вілл на французькій Рів”єрі. Йдеться про суму від 500 до 700 мільйонів євро готівкою.

 

Не можна сказати, що валізи з готівкою є чимось настільки вже незвичним для Франції. Зокрема, в політиці. Можна сказати, що великі політичні партії навіть звикли, десь з 60-х років минулого століття, справно приймати  під вибори готівкову допомогу від африканських диктаторів. Клієнталістська схема набула назву “Франкоафрика” й функціонувала майже без збоїв.

 

Читайте також: У Франції Саркозі другий день утримують під вартою

 

Що ж змінилося? Перебуваючи в турне по африканських країнах, президент Макрон чітко засудив Франкоафрику як тіньовий механізм непублічних взаємин між колишніми колоніями та метрополією. Й хоча судочинство правової держави напряму не залежить від політичного керівництва, можна обережно казати про зміну загального клімату, – зокрема й у ставленні до грошей від диктаторів. Чи стане справа Саркозі своєрідним символом очищення? Ще рано робити висновки. Поки що колишній президент відповідає на запитання слідчих. Поза тим, масштаб розслідування дозволяє обережно припустити, що справа мільйонів з Лівії — лиш перша ластівка. Не виключено, що на черзі — інші диктатури-спонсори. Росія має добрі шанси опинитися одною з перших у черзі вже тому, що бажаючих послабити об’єкт її підтримки — Національний Фронт — не бракує ані в слідчих, ані в політичних колах.