Анна Бабінець журналіст

Людина Януковича

ut.net.ua
19 Грудня 2008, 00:00
Водночас обережний політик не бажає нічого говорити про суми. Деякі деталі Тиждень все ж таки дізнався.
 
У.Т. Після проголошення коаліції між БЮТ, НУ-НС та Блоком Литвина переговори між регіоналами та бютівцями припинено?
 
– Щодо коаліції. Сьогодні сформовано таку більшість, яка не вписується в Конституцію. Передбачено, що коаліція формується з депутатських фракцій і до неї має входити 226 депутатів. А в нас сумарно виходить 212. Тобто юридично коаліції немає. Є політична більшість, бо до цих 212 додаються ще 27 комуністів. …А переговори з БЮТ завершені, це вже неактуальне питання. Фун­к­ціо­нує інша більшість.
 
У.Т.: Але якщо вона не існує юридично, що заважає вам вести переговори про коаліцію?
 
– Нічого. Просто ми вважаємо, що це вже недоцільно.
 
У.Т.: ПР погоджується на опозицію чи готується до дострокових виборів? Яка їх імовірність?
 
– Після останніх виборів ми в опозиції. Можливість провести дострокові вибори мізерна. Президент може припинити повноваження ВР (коаліції все ще немає), проте видання його указу недостатньо для того, щоб відбулися позачергові вибори. Різним органам влади треба зробити чимало кроків, щоб його рішення стало реальністю.
 
У.Т.: Ви якось сказали, що пана Яценюка звільнили тому, що він забув, що є лише модератором у ВР. Литвин теж забувається?
 
– На жаль, у нас людина, яка стає головою ВР, намагається використати свою посаду, щоб утверджуватися як політик. Яценюк робив це явно і демонстративно. Литвин працює тільки кілька днів, ще побачимо. – Але спрогнозувати досить легко.
 
У.Т.: Як працює механізм лобізму у Верховній Раді?
 
– По-різному, але дуже ефективно. На замовлення різних «достойних людей» розробляють певний проект. Далі відстежують кожен його крок – від фракції до комітету. В нас є проблема з комітетами, на їх засіданнях часто не збирається кворум. Але з потрібних законопроектів усі засідання комітетів проводять вчасно.
 
У.Т.: Хто це відстежує?
 
– Замовник і його представники з депутатськими значками. Далі конт­ролюють постановку до порядку денного. Потім, коли питання стоїть у ВР, контролюють критичну наявність депутатів – щоб не було неприємних сюрпризів. Ну, а в проміжках виконують усі зобов’язання, які беруть за прийняття рішення. А далі йде робота вже в Секретаріаті президента над тим, щоб правильно, вчасно було поставлено підпис.
 
У.Т.: Як відбувається розрахунок? Готівкою, бартером чи якось інакше?
 
– Я не був свідком. Те, що ви перераховували, було не при мені. Я цього не знаю, і я не казав, що хтось це робить за гроші.
 
У.Т.: А ви самі колись платили за посади – партії, у списках?..
 
– Ні. Мені не потрібно платити, щоб потрапити у партійний список. Взагалі для мене ті суми, які фігурують, трошки завеликі.
 
У.Т.: Яка фракція найактивніша у лобістських пропозиціях?
 
– Це весь спектр без винятку.
 
У.Т.: І комуністи?
 
– Це ж найринковіша фракція! Яка є асоційованим членом сьогоднішньої більшості, яка має своїх людей у міністерствах. Яка голосує по важливих моментах так, як потрібно уряду…
 
У.Т.: Ви ображені на комуністів за те, що вони проміняли ПР на БЮТ?
 
– Та ну, як можна ображатися на партії. Це просто констатація факту.
 
У.Т.: Вас правильно відносять до групи Клюєва?
 
– Я можу тільки посміятися.
 
У.Т.: Тобто у ПР немає груп?
 
– Я не можу стверджувати… В партії є люди, які більше пов’язані між собою історією стосунків. Я не з усіма депутатами маю спілкування у фракції. Але зараховувати мене до якоїсь групи… Ну, теоретично мене можна було б зарахувати до групи Януковича. Бо з ним я найдовше працюю, з 2002 року.
 
У.Т.: Ви вели переговори з БЮТ щодо коаліцї у вересні?
 
– Не пам’ятаю.
 
У.Т.: У ПР говорять про підвищення прохідного бар’єра до 7%, тобто встановлення двопартійності…
 
– Ні, в нас не було розмов щодо підвищення. Обговорювалося, можливо, зниження.
 
У.Т.: Який бар’єр ви вважаєте оптимальним?
 
– 5%, але це моя приватна точка зору. Її не обговорювали в партії.
 
У.Т.: Дрібні партії погіршують процес комунікації у ВР?
 
– Не погіршують, вони приходять до парламенту й виступають у такій цікавій якості… Вони ускладнюють формування дієздатної, стійкої коаліції в парламенті.
 
У.Т.: Ви, колишній рухівець, комфортно почуваєтеся в ПР?
 
– Так.
 
У.Т.: Зараз у бюджетному комітеті більшість проурядова (голова – литвинівець). Чи означає це, що бюджет ухвалять швидко і він буде проурядовим?

– Після внесення проекту бюджету 15 вересня (у нього, до речі, закладений курс 4,85 грн за долар) раптом через три місяці нам сказали, що, в принципі, те, що ми внесли, можна розглядати. Хоча останній місяць ми чули про підготовку нової редакції бюджету-2009, про нові макропоказники. Готували-готували новий проект, а потім, можливо, побачивши цифри, які там виникають, і уни-
каючи відповідальності, вирішили ухвалити нереальний, але більш-менш красивий бюджет. Це просто абсурд, але він може стати реальністю.