“Люди швидко втрачають терпіння та здатність концентруватися на тексті”. Лауреатка Літературної премії Євросоюзу розповіла про написання книжок в епоху YouTube

Культура
8 Грудня 2021, 17:00

Грецька письменниця та кіносценаристка Калія Пападакі у розмові з Тижнем розповіла про вплив пандемії COVID-19 на літературу, про манеру сучасного письма та стан культури загалом.

"Переконана, що пандемія все змінила. Локдауни повернули нас усіх до пошуку сенсу, переусвідомлення свого життя, до думок про те, а яким же йому належить бути. Ніхто з нас нині не знає, яким боком можуть повернутися майбутні події та як вони загалом розгортатимуться. Уперше за дуже багато років у людей з’явився вільний час, період, коли час ніби спинив свій хід. Думаю, це був гарний момент, щоб замислитися, а що ж саме робить кожного з нас щасливим? Окрім того, це був момент прилаштування до нових реалій, бо для того, щоб вижити, людині потрібно адаптуватися до того, що навкруги неї." – розповіла Пападакі.

За її словами, другий локдаун виявися пеклом, тому що у багатьох накопичилися ціла гора роботи. Замість того, щоб мати 8–10-годинний робочий день і час для відпочинку, люди отримали нескінченний робочий процес. Пандемія погіршила наше становище, бо тепер ми увесь час працюємо. Зникає ота невидима стіна, виправдання для нашого відпочинку. Раніше після роботи люди мали вільний час, збиралися з рідними й друзями тощо. Сьогодні ж більшість із нас пристебнуті до комп’ютерів, і видається, що ми стали їхнім доповненням.

"Якщо говорити про те, як усе це вплинуло на креативність, то розкажу вам, як нині стало писати. Знаєте, письменницька справа стала дуже самотньою. Літератори лишилися вдома й працюють наодинці, тимчасом в інших креативних сферах важить спільнота та щоденний брейнштормінг — це те, чого потребуєш щоденно. А те, що відбувається зараз, вельми руйнівне. Коли лишаєшся сам на сам з екраном комп’ютера, почуття спільності зникає, натомість виникає відчуття покинутості. Сьогодні люди не читають, а дивляться YouTube. Читання товстих книжок не для них, бо вони швидко втрачають терпіння та здатність концентруватися на тексті. Усі хочуть результату швидко: клацнув — і все, не потрібно гортати сторінки, запам’ятовувати, хто з героїв і чому зробив." – додала письменниця.

Більше читайте у статті Калія Пападакі: "Не варто братися за дослідження реальності, якщо стартова точка для цього — ваші власні упередження" у новоми числі "Українського тижня" № 49 (733).


Довідка: Калія Пападакі народилася 1978 року в грецькому місті Дідімотейхо.. Навчалася в Університеті Брандейса (США) і Грецькій телевізійній і кіношколі Ставракос (Афіни). 2015 року її роман "Дендрити" здобув Літературну премію Європейського Союзу.