Українському урядові загалом успішно вдалося подолати перешкоди для перекредитування старих боргів і стабілізації ситуації з державним боргом. Проте на горизонті потроху з’являється нова проблема: загальне боргове навантаження на українську економіку досягло неймовірних рівнів. Про це у своєму матеріалі пише оглядач «Тижня» Любомир Шавалюк.
«Це створює неабияку загрозу розвиткові народного господарства. Адже потреби погашення та обслуговування боргів українських державного та приватного секторів упродовж багатьох наступних років з’їдатимуть величезні ресурси, які можна було б спрямувати на створення й розвиток нових проектів та галузей. Проблема комплексна й потребує складних рішень», – пояснює він.
Шавалюк наводить дані, що за результатами ІІІ кварталу 2015 року загальний борг українських уряду, підприємств та домогосподарств становив майже 200% ВВП. Якщо додати до цього зовнішній борг банківського сектору (НБУ разом із комерційними банками), то показник збільшиться на 25 відсоткових пунктів.
За його словами, за період від кінця 2007-го до ІІІ кварталу 2015-го боргове навантаження на ВВП в Україні зросло більш ніж удвічі, тобто темп приросту був ушестеро вищий, ніж у середньому по світу.
«У результаті такого зростання Україна досягнула небачених раніше висот. За рівнем боргового навантаження ми перебуваємо в авангарді країн, що розвиваються, хоча за економічними показниками плентаємось у хвості цієї групи», – зазначає Шавалюк.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень».