За його словами, в Україні слід звести до мінімуму контакти бізнесу з органами влади, формалізувати і знеособити їх. Також потрібно законодавчо обмежити терміни розгляду чиновниками будь-яких звернень бізнесу й терміни проведення перевірок.
Як зазначив Шавалюк, також важливим є стимулювання підприємницької ініціативи, створення розгалуженого державного органу комплексної підтримки (ідеї, навчання, гроші) малого та середнього бізнесу.
«Варто відмовитися від значної частини важелів державного впливу на підприємства, зменшити фактичний фіскальний тиск і вирівняти умови їхньої діяльності», – додав економіст.
Необхідно провести якомога більше роздержавлення (зменшити частку населення, матеріально залежного від держави, або ступінь впливу останньої на ВВП до 40% і нижче).
Також важливим є розщеплення олігархічної моделі економіки.
«Вплив власників великого капіталу на країну повинен обмежуватися їхнім бізнесом», – пояснив експерт.
За його словами, необхідно усунути можливості економічного впливу олігархів на неолігархічний (малий та середній, а також іноземний) бізнес. І, водночас, звести до мінімуму вплив великого капіталу на політичні партії, державу, чиновників.