Любко Дереш – булька 2012

Культура
19 Січня 2013, 00:01

Цього року не було мімів. Як пояснив ведучий, вони, зважаючи на складну ситуацію в країні, змушені виїхати за кордон. Також не було великої кульки-бульки, яку зазвичай проколювали. Зі старого залишились лише нарциси, що вручали номінантам. Втім, така скромність аж ніяк не зашкодила проведенню церемонії і не применшила до неї інтересу публіки.

Нагороджували традиційно в трьох номінаціях: "Художня література", "Літературознавство" й "Золота булька". "ЛітАкцент року – 2012" в номінації "Художня література" отримав Олег Лишега за збірку віршів "Великий міст", в номінації «Літературознавство» Віра Агеєва за книгу "Мистецтво рівноваги. Максим Рильський на тлі епохи", а "Золоту бульку" чесно заслужив Любко Дереш. Навіть зал погодився з таким рішенням експертів.

Лауреат "ЛітАкцент року – 2012" в номінації "Художня література" Олег Лишега 

Як пояснив літературознавець Володимир Панченко, претендентів на лауреатів експерти відбирали в кілька етапів. "Ми оцінювали перший квартал, другий, третій і четвертий. Потім підбили підсумки і визначили фіналістів. І от, коли настав момент фіналу, то я, як голова експертної групи, попросив усіх експертів, будьте дуже відповідальні, прочитайте максимально все, що є в нас в фіналі, тому що ви самі будете оприлюднювати свої оцінки. Тому, я думаю, що кожен все прочитав, бо він не лише оцінював, а й представляв себе. А ім'я людині важко завойовується і легко втрачається."

Лауреат "ЛітАкцент року – 2012" в номінації "Літературознавство" Віра Агеєва 

На питання, хто ще претендував на "Золоту бульку", Панченко сказав: "Ми в фінал нікого не виставляли. В нас був явний лідер, тому так і вийшло. Я знаю, що Любко Дереш – талановита молода людина. Але проблема в тому, що іноді талановита людина знижує планку сама для себе.

Володимир Панченко, голова експертної групи "ЛітАкценту" 

Є ще проблема видавничого конвеєру. Це насправді страшна штука. Зараз можна згадати ім’я Артема Чеха. Він зовсім юною людиною видав кілька книжок прози у «Фоліо», а потім його загнали в цей видавничий конвеєр, коли кожного року треба гнати книжку. А людина, особливо молода, повинна накопичити певний внутрішній потенціал, повинна набратися мудрості життєвої і творчої, коли їй є що сказати іншим людям. І от, конвеєр видавництва, на жаль, провокує ситуації, коли з'являються книжки талановитих авторів, прочитавши які, залишаєшся з відчуттям такого жалкування. Ну краще б він потерпів, краще б почекав, краще б написав іншу книжку.

Я хотів би наголосити на тому, що ми не шукаємо поганих книжок. Якщо б ми відзначали найгіршу книжку, то це б був не Дереш. Але наше завдання, як експертів, не назвати найгіршу книжку 2012 року, не графоманську книжку, а книжку, яка тебе розчарувала, яка могла б бути кращою. Книжку, яку написав талановитий автор, але він не зміг піднятися до свого потенційного рівня».

Всі лауреати, а їх виявилось аж двоє, бо володар "Золотої бульки" природньо не був присутнім на нагородженні, окрім визнання експертів, слави та овацій публіки отримали в подарунок грошову премію, як на нинішні часи досить солідну, п'ять тисяч гривень. Ну і звісно жовтий нарцис . Бо який же ЛітАкцент без нарцисів.

Експерти "ЛітАкценту"