Величезні території, сім федеральних округів, які мають усі ознаки протодержав, 21 республіка і 4 автономних округів, три світові релігії – ці чинники аж ніяк не сприяють єдності РФ. До того ж, є чимало заморожених або потенційних точок сепаратизму. Часто корінні народи на своїй території перебувають у меншості й практично не впливають на владу, навіть розмови про відокремлення придушуються, та це не означає, що проблеми не існує
Алтайський край. Майже половина тамтешніх корінних мешканців вважають, що Росія ставиться до краю як до колонії (великі родовища бурого вугілля, нікелю, яшми, граніту, мармуру) та вбачають вирішення проблеми у відділенні від РФ.
Тива. До 1944 року Тива була незалежна, практично всі тивинці мріють про відновлення такого статусу.
Бурятія. В бурятському середовищі існують промонгольські настрої. Лунають заклики про створення Великої Бурятії з подальшим приєднанням до Монголії.
Далекий Схід. У блогах і на форумах Забайкальського, Хабаровського країв і Амурської області час від часу спливає тема відтворення Далекосхідної республіки, яка існувала 1920-30 рр.
Саха (Якутія). Ресурсний фактор: тут видобувають 98% російських алмазів. У національній культурі якутів росіянин є окупантом, ворогом.
Красноярський край, Іркутська область. З маргінальних середовищ лунають заклики про створення Середньосибірської республіки. Вважають що московська політика не враховує справжніх інтересів мешканців Сибіру.
Комі. Один з народів Росії, який найвідчайдушніше відстоює свою самобутність. Робота етнічних організацій підкрплена економічним підґрунтям – у Комі видобувають нафту, газ, вугілля.
Карелія. Місцеві політики та громадські діячі карельської національності закликають повернутися до складу Фінляндії (до 1840-го ці землі були фінськими). Нещодавно там з’явилася ідея встановлення пам’ятника Маннергейму, президентові Фінляндії який воював проти радянських військ.
Татарстан. Вважається «претендентом №1» на вибування з лав РФ. Республіка має найпривілейованіший статус поміж інших суб’єктів, проте значна частина корінних мешканців виступає за незалежність – і з економічних, і з етнічних причин.
Калінінградська область. Рівень незалежності, про яку в Інтернеті іноді говорять місцеві росіяни, коливається від надання статусу «закордонної території» до створення Балтійської республіки з правом вступу до ЄС і НАТО.
Північний Кавказ. Комплекс із релігійних етнічних і економічних факторів утворює гримучу суміш, яка кожної миті може вибухнути новою війною.