Лідер соціалістів в ПАРЄ: Складається враження, що Янукович особисто був суддею у справі Тимошенко

27 Січня 2012, 08:47

Про це він заявив в інтерв’ю «Коммерсанть-Украина».

«Знаєте, я впевнений, що ці люди допустили політичні помилки, через які вони повинні були програти вибори. І вони справді їх програли. Але Кримінальний кодекс був неправомірно використано для того, щоб ще більше їх покарати. Я цілком допускаю, що, працюючи в уряді, ці люди вчинили також кримінально карані проступки, але достатніх доказів на даний момент ніхто не пред'явив. Саме тому сьогодні я повинен визнати: так, вони є політичними ув'язненими», – зазначив він.

Втім, він підтвердив, що в резолюції ПАРЄ цей термін не вживається.

«Що ж, у доповідачок з українського питання було право використовувати інший термін. Але Радою Європи ще 10 років тому було затверджено визначення того, хто вважається політичними в'язнями, хоча деякі країни, такі як Азербайджан, досі не визнали силу цього визначення. Так чи інакше, ПАРЄ незабаром приступить до підготовки спільної доповіді про політичних ув'язнених в Європі, і частина цього документа буде присвячена Україні – країні, в якій сьогодні, на жаль, теж є такі ув'язнені», – додав він.

За словами депутата ПАРЄ, навряд чи такий звіт щодо України буде підготовлено цього року.

«Зараз ми в першу чергу повинні закінчити доповідь про політичних ув'язнених в Азербайджані, а вже після цього, через кілька місяців, буде ініційована підготовка доповіді про всі країни Ради Європи, де є ці нещасні люди», – зазначив він.

Як зазначив Гросс, «визначення терміну «політичний в'язень» ґрунтується на якості досудових процедур, на те, як проходило судове слухання, були чи не були дотримані права цих людей».

«Даний статус припускає наявність упередженого суду, коли суддя приймає рішення, виходячи з політичних уподобань або грунтуючись на телефонному праві, а не на дійсній юридичній базі, яка відповідає Європейській конвенції з прав людини. Якщо коротко, то мова не йде про те, що ви зробили перед тим, як потрапити під суд, а про те, як з вами зверталася судова система», – пояснив він.

Водночас лідер соціалістів в ПАРЄ прокоментував справу Тимошенко:

«Застосовувати щодо колишніх політиків кримінальне покарання можна тільки в тому випадку, якщо вони дійсно зробили явне кримінальне діяння. Потрібно, щоб політик займався шахрайством чи вкрав щось, або згвалтував когось! Якщо ж Тимошенко погодилася на високу вартість газу, щоб покласти прибуток собі в кишеню, вам необхідно чітко і скрупульозно довести це! І це повинна зробити справедлива, незалежна юридична система, що передбачає кілька рівнів апеляції. Але у випадку Тимошенко у мене складається враження, що президент Янукович особисто діяв в якості судді. А суд у її справі був дуже далекий від стандартів незалежної юстиції, він не відповідав рівню нормального європейського суду».

Нагадаємо, 26 січня ПАРЄ прийняла резолюцію, у якій рекомендувала Україні зняти обвинувачення в перевищенні влади й зловживанні владою з колишніх вищих чиновників і забезпечити їхню участь у виборах Верховної Ради.

Також у поправках до резолюції асамблея констатує готовність застосувати санкції до України, якщо не буде дотримано рекомендації асамблеї, які стосуються кримінальних переслідувань колишніх вищих чиновників.

В МЗС України вважають, що резолюція ПАРЄ стала перемогою збалансованих оцінок і здорового глузду.