Впродовж останніх чотирьох років донори віддають пріоритет державному сектору, істотно зменшивши фінансування інституцій громадянського суспільства до однієї третини власних бюджетів.
«Загальна сума міжнародної благодійної допомоги, отриманої державними установами України в 2010 році, становить $30,8 млн, тобто 51% від річного обсягу допомоги ($60,4 млн). Проте цей відсоток є значно більшим з урахуванням проектів Ради Європи та програми USAID, які протягом минулого року надали методичну та технічну допомогу понад 2500 працівникам судових органів, а також підвищили фаховий потенціал 484 судів», – відзначає автор.
«Стратегія й ефективність розподілу донорської допомоги залишається дискусійною темою, оскільки уряд ані після 2005 року, ані після 2010 року не виявив належної політичної волі до реформування державних структур у бік покращання їх роботи в галузі забезпечення прав та свобод людини. Незважаючи на значну донорську допомогу, в Україні з 2004 року залишаються у практично незмінному вигляді корумпована судова гілка влади, безконтрольні та вкрай непрозорі органи прокуратури, недіючий інститут омбудсмана, застаріле кримінально-процесуальне законодавство», – вважає Мартиненко.
«Натомість саме ініціативи неурядового сектору, підтримані донорськими фондами, продовжують відігравати ключову роль у захисті прав людини і виконувати роль каталізатора в реформуванні внутрішньої державної політики», – констатує автор.
Нагадаємо, у квітні після заяви голови фракції Партії регіонів Олександра Єфремова про намагання «зовнішніх інвесторів»,зокрема Джорджа Сороса, виділити кошти на підготовку людей для реалізації в Україні проектів «за варіантом Північної Африки», «регіонали почали розробку законопроекту, який передбачає заборону закордонного фінансування громадських організацій в Україні.
Крім того, нардеп від Партії регіонів Олена Бондаренко назвала таке фінансування, зокрема, навчання на західні гранти журналістів, «вирощуванню іноземної армії у власній державі».
На думку Бондаренко, у світі не існує «по-справжньому вдалих прикладів насильницької «демократизації», і СБУ повинна присікати таку діяльність західних фондів.
Читай також: Біг з перешкодами. Що гальмує діяльність громадських організацій України