8 травня 2025 року Католицька Церква вступила в нову епоху: після чотирьох турів голосування конклав обрав 267-го Папу Римського – Роберта Френсіса Превоста, який прийняв ім’я Лев XIV. Це історичне обрання, адже він став першим американцем на престолі святого Петра. Його вибір і нове ім’я мають глибоке символічне значення, особливо в контексті соціального вчення Церкви.
У своєму першому зверненні з балкону папа сказав: «Я – син святого Августина», маючи на увазі свою приналежність до ордену августинців. Також він зазначив: «Христос йде попереду нас, а ми слідуємо за ним», наголошуючи, що саме Христос провадить Церкву та показує шлях вперед.
У цій короткій, але промовистій фразі відлунює біблійний та августинський образ Бога, який не лише веде, а й захищає, підтримує та вказує напрямок. Папа тим самим підкреслив своє прагнення бути не господарем, а учнем і свідком, який іде за Христом.
Біографічна довідка
Роберт Френсіс Превост народився 14 вересня 1955 року в Чикаго, США, в родині з італійським, французьким та іспанським корінням. У 1977 році вступив до Ордену святого Августина, а в 1982 році був висвячений на священника. Отримав ступінь доктора канонічного права в Папському університеті святого Томи Аквінського.
З 1985 року служив місіонером у Перу, де обіймав посади канцлера Територіальної прелатури Чулукана, настоятеля спільноти, директора формації та викладача в семінарії в Трухільйо. У 2001 році був обраний генеральним настоятелем Ордену святого Августина, а в 2014 році призначений апостольським адміністратором дієцезії Чиклайо, згодом став її єпископом. У 2023 році Папа Франциск призначив його префектом Дикастерії у справах єпископів і президентом Папської комісії для Латинської Америки.
Орден святого Августина та його місія
Орден святого Августина (Ordo Sancti Augustini, OSA), до якого належить Папа Лев XIV, заснований у XIII столітті. Августинці дотримуються правил святого Августина Гіппонського, які наголошують на братерському житті, спільній молитві, служінні бідним і знедоленим, а також інтелектуальному розвитку. Члени ордену активно займаються місіонерською діяльністю, освітою, пастирським служінням та соціальною справедливістю у всьому світі.
Чому ім’я Лев XIV?
Вибір імені Лев XIV є глибоко символічним. Останнім Папою з цим іменем був Лев XIII (1878-1903), відомий своєю енциклікою Rerum Novarum, яка заклала основи сучасного соціального вчення Церкви, приділяючи увагу правам робітників, справедливій заробітній платі та соціальній справедливості.
Превост, маючи досвід служіння в Латинській Америці та керівництва Дикастерією у справах єпископів, ймовірно, прагне продовжити цю спадщину, зосереджуючись на питаннях соціальної справедливості, підтримки бідних та маргіналізованих, а також зміцнення ролі мирян у Церкві.
Погляди та пріоритети
Кардинал Роберт Френсіс Превост – відтепер Папа Лев XIV – відомий своєю поміркованістю, пастирським підходом та відкритістю до діалогу. Він підтримує ідеї синодальності, наголошуючи на важливості слухання всіх членів Церкви та спільного пошуку рішень. Його досвід у Перу сформував глибоке розуміння потреб бідних та викликів, з якими стикаються місцеві громади.
Очікується, що його понтифікат буде спрямований на продовження реформ, розпочатих Папою Франциском, з особливим акцентом на соціальне вчення Церкви, підтримку мирян та зміцнення єдності в різноманітності.
Обрання Папи Лева XIV знаменує новий етап у житті Католицької Церкви, зосереджений на соціальній справедливості, пастирському служінні та відкритості до світу.