Голосування заплановане в другій половині дня 23 червня. За словами членкині української делегації в ПАРЄ Лесі Василенко у коментарі Тижню, для України це потужна резолюція. Вона підтверджує, що Росія здійснює в Криму повний контроль і несе повну відповідальність за всі правопорушення, що там відбуваються.
Серед вимог резолюції:
Росія повинна провести повну деокупацію Криму, мають бути проведені прозорі розслідування всіх правопорушень, що були скоєні щодо кримських татар у Криму.
зокрема, розслідувати смерті і зникнення політичних активістів за час окупації, також має припинитись тиск на незалежні ЗМІ і відновитись робота кримськотатарського каналу АТР.
також окремим пунктом йдеться про кримськотатарські організації та їх переслідування. Зокрема відновити роботу Меджлісу, дозволити його голові Рефату Чубарову та лідеру кримських татар Мустафі Джемілєву повернутися в Крим.
Читайте також: ПАРЄ: втома і гроші
Леся Василенко пояснює, що причин відхилити резолюцію немає, так як в Раді Європи давно визнають незаконну анексію та беззаперечність порушення Росією міжнародного законодавства і цілісності територій іншої держави: “Росія перед початком сесії добивалась того, щоб кримське питання було зняте з порядку денного і мотивували вони це початком виборчого процесу. За правилами Ради Європи, будь-які питання, які можуть мати вплив на вибори в одній з країн-членів ПАРЄ, не ставляться в період виборчих кампаній на розгляд. Це щоб не було причин вважати, що хтось із політичних сил користується цим для переваги на виборах. Наша делегація пішла іншим шляхом і мобілізувала велику кількість наших партнерів, інших парламентарів, ми проводимо роз’яснювальну роботу у “віртуальних кулуарах” щоб наші колеги зрозуміли, що питання Криму – не питання внутрішнього порядку денного РФ. І ніяким чином це питання не може впливати на їхні вибори”. Таким чином парламентарі домоглися, щоб ця резолюція розглядалась згідно графіку і не перекладалась на невизначений час”.
Читайте також: Крим. Уроки вторгнення
“Ми очікуємо різних маніпуляцій в промовах російської делегації. У них дуже різнобарвних набір спікерів. Наприклад, Пьотр Толстой висловлюється однією фразою, що Крим “завжди був, є і буде російським”. Це технологія, яка використовується для психологічного тиску і дестабілізації української делегації. Поки догани висловлюють тільки українській стороні за реакцію на ці прямі маніпуляції. Чому вони стосуються мови нашої делегації, але закриваються очі на те, що і як говорить російська – окреме питання. Ми порушимо його перед регламентним комітетом ПАРЄ, бо це як мінімум несправедливо”, -пояснює Леся Василенко.