Леонідас Донскіс: Треба бути сліпим, щоб не бачити політичного прагнення РФ до відродження СРСР

17 Листопада 2013, 22:45

За його словами, якщо сьогоднішня РФ на чолі з президентом Владіміром Путіним вирішила «пристосувати» систему міжнародних відносин до своїх зовнішньо- і внутрішньополітичних потреб, то ЄС повинен «реально оцінювати ситуацію: почалася нова холодна війна – неофіційна, адже багато хто ігнорує її, називаючи русофобською фантазією абощо».

«Одначе це таки війна, хай там що кажуть», – впевнений Донскіс.

Він вважає, що Едвард Лукас мав рацію і продемонстрував глибоке розуміння теми у своїй книжці «Нова холодна війна» («The New Cold War»).

«Ми просто вирішили не озвучувати вголос те, що було й досі є очевидним. Усі країни, що вступили до ЄС і НАТО, Москва вважає зрадниками, ворогами. Треба бути сліпим і глухим, щоб не бачити політичного прагнення до відродження Радянського Союзу в новій, трохи зміненій іпостасі (східноєвропейська версія успішної авторитарної модернізації за китайським зразком або, ще краще, за чилійським: не дивно, що навіть російські «ліберали» підносили Піночета до небес)», – пояснює європарламентар.

Він звертає увагу, що при уважнішому розгляді організованої Росією масштабної кампанії шантажу та залякування щодо України й Литви напрошується висновок: третій саміт Східного партнерства, який відбудеться 28–29 листопада у Вільнюсі, – «це навіть не головний біль, а радше щось на кшталт екзистенційної загрози для Росії».

«Як іще можна розуміти ворожі дії Москви проти Вільнюса: водії вантажівок на кордоні, санкції на ввезення молочної продукції? Це масштабна атака проти країни, яку Кремль досі вважає зоною своїх інтересів», – переконаний Донскіс.

Детальніше читайте колонку «Час прощатися з Росією» у журналі «Український тиждень»№46