Жодні санкції проти Росії не спинять агресію на Донбасі, адже Путін звик вести діалог з позиції сили. Про це пише колумніст видання Bloomberg Леонід Бершидський.
«Незважаючи на загострення ситуації в Україні протягом минулих вихідних, західні лідери вперто дотримуються своїх позицій: жодного умиротворення і військових дій, лише посилення економічних санкцій проти Росії. Це надійний шлях до загибелі ще більшої кількості українців», – йдеться у статті.
«Щоб зрозуміти, чому сепаратисти і їхні російські союзники вирішили покласти край відносному перемир’ю, яке тривало майже чотири місяці, варто уявити собі ситуацію з точки зору президента РФ Владіміра Путіна», – зазначає Бершидський.
За його словами, після досягнення у вересні Мінських домовленостей Україна погодилася надати Донбасу особливий статус, можливість самоврядування та створення власних силових структур. Однак напівавтономний регіон як і раніше входи вдо зони відповідальності соціальної і фінансової системи України. Фактично був прийнятий законопроект, який гарантував все, чого вимагали на Донбасі.
«Разом з тим Порошенко ніколи не був зацікавлений в збереженні цього нелегкого компромісу. Ні він, ні українські солдати і бійці-добровольці не були готові змиритися з поразкою. Недовзі Порошенко припинив фінансування соціальних програм в підконтрольних бойовикам районах і розпочав зміцнення лінії, переклавши відповідальність за фінансування та управління більшості районів Донецької та Луганської області на Росію. Тоді ж Порошенко звернувся до парламенту, щоб скасувати нейтральний статус України, задекларувавши метою держави вступ до НАТО. Риторика Порошенка залишилася рішуче антиросійською», – стверджує автор.
«Це не те, чого хотів Путін. Його основна мета полягала в реінтеграції сепаратистських районів в Україну і використання їх з метою впливу на українську політику – насамперед, щоб запобігти будь-якому руху країни у бік НАТО. Замість цього, західні країни вдалися до економічного тиску на Росію, вимагаючи від неї припинити надавати підтримку бойовикам. Для Путіна, це виглядало як заперечення перемоги Росії. Путін вирішив, що Захід сприйняв його попередні спроби уникнути великомасштабних санкцій – зокрема, визнання Порошенка обраним президентом – як ознаку слабкості», – підкреслює Бершидський.
На його думку, президент РФ переконаний, що підтримка, яку надають Україні США та ЄС, свідчить про їхній намір зруйнувати режим Путіна і саму Росію, а відступ Кремля не гарантуватиме послаблення західних санкцій. Зокрема, автор наводить цитати Путіна, в яких він називає українських військових "легіоном НАТО", метою якого є "геополітичне стримування Росії".
Автор статті наголошує, що Путін не бачить дипломатичного рішення і прагне розмовляти з Україною та Заходом з позиції сили.
«У Заходу є два варіанти відповіді Путіну. Це може бути тиск на Порошенка з вимогою змиритись з умовною поразкою і піти на компроміс – утриматися від вступу до НАТО, не відмовившись від інтеграції в ЄС, і реформувати східні регіони у відповідності з вимогами РФ. Крім того, Захід може надати Україні військову допомогу Україні – у вигляді як зброї, так і військових. Перший варіант – єдиний, який має шанси на припинення кровопролиття, є неприпустимим через марнославство, а другий означає війну з Росією і не отримає підтримки виборців в Європі і США», – стверджує Бершидський.
«Нові санкції вже обговорюють як в США, так і в Європі. Можливо, США могли б пом'якшити свою позицію щодо постачання зброї Києву. Але все це не зупинить наступ бойовиків, адже Путін ігноруватиме напівзаходи щодо себе», – резюмував він.
Читайте також: Олександр Мотиль: Повна блокада окупованого Донбасу допоможе Україні виграти війну