Застосування українською владою маніпулятивних технологій на цьогорічних парламентських виборах супроводжувалося також цілеспрямованими кроками з їх легітимізації в очах міжнародної громадськості, щоб, як заявив у вересні на Ялтинському саміті Янукович, усі питання Європи щодо України були зняті. Окрім потужного інформаційного рупора провладних медіа, які весь час повторювали про демократичність і чесність виборів та незначну кількість порушень, зафіксованих на дільницях, не менш важливу маніпулятивну функцію мали виконати «одобрямси» з боку частини корпусу міжнародних спостерігачів, що симпатизують режиму Януковича.
Похвала глупоті
Насамперед ідеться про спостерігачів із країн СНД та представників маловідомих і невпливових організацій у європейських державах, які протягом 28 жовтня ще до закриття дільниць засвідчували перед ЗМІ, що вибори відбуваються майже в ідеальній обстановці, а дрібні порушення, які вони виявили, на результати голосування вплинути не можуть. Чимало іноземних гостей навіть відвідували ВД у супроводі представників української влади. Зокрема, на Закарпатті спостерігачі зі Словаччини, Росії, Ізраїлю та США особисто зустрічалися з головою ОДА Олександром Ледидою.
У підсумку саме ця категорія «провладних» спостерігачів була найоперативнішою та найбільш схвальною у своїх заявах і висновках, які можна умовно назвати «похвалою глупоті української демократії» (цікаву їх добірку зробили китайські (!) ЗМІ, зокрема інформаційне агентство «Сіньхуа», газета «Женьмінь Жибао» та Міжнародне радіо Китаю). Так, спостерігач від Росії, член Громадської палати РФ Сєрґєй Марков заявив, що українські вибори «минули успішно, демократично і відповідно до стандартів навіть більше, ніж у деяких країнах Європейського Союзу (!)». Таку саму думку висловив на брифінгу в прес-центрі Дипломатичної академії при МЗС України (!) спостерігач від організації «Європейський центр геополітичного аналізу» Деніел ван дер Ступ (Нідерланди), зазначивши, що перегони були чесними і справедливими, а їх організація навіть краща, ніж у деяких західних країнах. На думку ізраїльської міжнародної місії ICES, парламентські вибори в Україні є легітимними та відповідають міжнародним нормам виборчого права. А спостерігачі від СНД та ГУАМ не побачили суттєвих порушень.
Ці заяви «провладних» спостерігачів, які масово ретранслювали багато вітчизняних медіа, доповнювалися кроками на випередження нашого МЗС. Зокрема, у день голосування, не чекаючи офіційного закриття виборчих дільниць, вітчизняна дипломатія провела міжнародну конференцію, під час якої Костянтин Грищенко привітав іноземних спостерігачів (їхнього списку на сайті МЗС немає) з тим, «що вибори в Україні вкотре відбулися чесно і прозоро та відповідно до законодавства», водночас зазначивши, що «чутки про смерть української демократії виявилися суттєво перебільшеними», а керівництво держави вже начебто склало свій іспит на демократію.
Одразу ж після оголошення результатів екзит-полів прем’єр-міністр України Микола Азаров поспішив привітати усіх із перемогою своєї партії і запевнив, що прозорість та чесність виборів визнає міжнародна спільнота. «Вибори пройшли спокійно і нормально, на думку всіх без винятку закордонних спостерігачів», – відрізав він, хоча в той час жодна з офіційних делегацій спостерігачів ще не дала їхньої оцінки. Наступного дня МЗС України самовпевнено заявило, що «більшість міжнародних спостерігачів позитивно оцінили процес голосування та підрахунку голосів».
Згодом цей райдужний настрій «торжества української демократії» підсилили деякі західні дипломати. Зокрема, екс-президент ПАРЄ, заступник керівника місії спостерігачів за парламентськими виборами від ПАРЄ турок Мевлют Чавушоглу (відомий за часів свого президентства в Раді Європи активною співпрацею з авторитарними режимами на пострадянському терені) заявив, що в ПАРЄ не порушуватимуть питання про нелегітимність парламентської кампанії в Україні, позаяк день виборів переважна частина спостерігачів оцінили як «хороший» або «дуже хороший». Він також висловив думку, що засудження екс-прем’єрки Юлії Тимошенко не має впливати на визнання виборів легітимними.
Пастка для спостерігачів
Наша влада неабияк розраховувала також на тих міжнародних спостерігачів, які приїхали в Україну стежити за самим ходом волевиявлення, під час якого масштабних фальсифікацій не було зафіксовано. Регіонали не соромилися застосовувати різні брудні технології напередодні та після нього, у той час як сам день голосування намагалися зробити візитною карткою всієї кампанії. Деякі неуважні західні гості потрапили в заготовлену для них пастку, відзначивши прозорість і демократичність виборчого процесу лише за наслідками спостереження за самим ходом голосування. У той час як більшість порушень до і після лишилися поза їхньою увагою. Понад те, чимало з них припинили роботу, тільки-но дільниці зачинилися й розпочався підрахунок голосів, вважаючи свою місію виконаною і водночас давши владі можливість вжити весь арсенал заходів зі спотворення волевиявлення українців.
Звідси й розбіжності в оцінках українських виборів із боку навіть делегацій від впливових міжнародних інституцій та держав. Поряд зі згаданими вище висновками Мевлюта Чавушоглу, який розсипавсь у компліментах українській демократії, подив багатьох європейських політиків викликали заяви голови делегації спостерігачів від Європарламенту Павела Коваля. Ще на згадуваній недільній конференції в українському МЗС він висловив сподівання, що вибори в нашій державі можуть стати імпульсом до її європейської інтеграції (і це попри засвідчені на той час численні порушення з боку партії влади на етапі проведення кампанії та ув’язнення лідерів опозиції). 29 жовтня, посилаючись на попередні дані спостерігачів, він заявив, що більшість депутатів Європарламенту не зафіксували значних порушень виборчого законодавства. А на спільному брифінгу п’яти найвпливовіших місій спостерігачів на цьогорічних виборах в Україні (Європарламенту, Офісу ОБСЄ з демократичних інституцій і прав людини, Парламентської асамблеї ОБСЄ, ПАРЄ та НАТО) він хоч і підтвердив уже висловлені його колегами критичні зауваження щодо виборів, однак на тлі інших делегацій його позиція бачилася вкрай невиразною, що шокувало багатьох європарламентаріїв.
У своєму інтерв’ю газеті Dziennik Polski він зазначив, що не дістав жодних сигналів про фальсифікації на українських виборах, згадавши лише про випадки обмеження доступу опозиції до ЗМІ та відсутність рівних шансів для всіх політсил, і зауважив, що, як для пострадянського простору, українські перегони були не з найгірших, хоча й засвідчили «невелике погіршення» на тлі періоду після Помаранчевої революції. Видається, що така некритичність позиції голови делегації Європарламенту щодо виборів в Україні зумовлена, зокрема, трансформацією особливої місії багатьох польських політиків та дипломатів, які перетворилися з адвокатів України на прихованих захисників режиму Януковича, просуваючи ідеї співпраці з ним у європейських колах.
У коментарі Тижню співголова фракції зелених Європарламенту Ребекка Гармс засвідчила брак єдності серед членів делегації ЄС у визначенні тих проблем в українському виборчому процесі, про які повідомляли інші місії, що тривалий час вели спостереження. Зокрема, такі як купівля голосів, «каруселі», непрозорість підрахунку голосів тощо. «Для мене було великим сюрпризом, коли чотири члени нашої делегації з Прогресивного альянсу соціалістів та демократів 30 жовтня зробили заяву для преси у Брюсселі, в якій зазначили, що з виборами все було добре, тож приступімо до роботи. Як на мене, це надто швидка оцінка. Підрахунок голосів іще триває, є багато скарг, і їх треба розглянути. У жодному разі зараз не можна давати остаточної оцінки. Потрібно взяти до уваги всі скарги, всі недоліки, які ми отримуємо від місій спостерігачів та членів виборчих комісій».