Лавринович наполягає, що Конституцію можна змінювати через референдум

20 Червня 2013, 16:35

"Питання закону про всеукраїнський референдум з внесення змін до Конституції не розглядалося на Брюссельському саміті. Але воно було порушене зараз Венеціанською комісією", – сказав Лавринович.

"Нагадаю, що є стаття п'ята Конституції України, яка говорить, що джерелом влади є народ, і народ може ухвалювати рішення відповідно до ст. 72 Конституції, яка передбачає, що такі зміни вносяться шляхом референдуму. Тому, те що є в законі, відповідає положенням нашої Конституції” – додав міністр.

Він також зазначив, що зауваження Венеціанської комісії з приводу закону про референдум перебувають у площині проблемної дискусії.

“Венеціанська комісія вважає, що питання змін до Конституції можна вирішувати тільки за участі парламенту. Питання представницької демократії і безпосередньої демократії дискутується ще з часів Стародавньої Греції. Це питання проблемної дискусії. Якщо у нас в Конституції записано, такі рішення може ухвалювати тільки народ, у нього немає інших механізмів, то зміна конституційного ладу може відбуватися тільки на всенародному голосуванні", – переконаний Лавринович.

Нагадаємо, раніше член Венеціанської комісії Пітер Пачолай зазначив, що чинний закон про референдум у випадку його застосування на практиці «може підірвати стабільність і законність конституційного процесу в Україні».

Як відомо, Венеціанська комісія вважає, що закон «Про всеукраїнський референдум» не відповідає міжнародним стандартам. «Можна сказати, що практично безмежний перелік питань, які можуть бути винесені на референдум, згідно із законом, є проблематичним з точки зору міжнародних стандартів, які чітко зазначають, що референдум не має використовуватися для підриву встановленого Конституцією розподілу влади», – наголошує комісія.

У листопаді 2012 року Верховна Рада ухвалила закон про всеукраїнський референдум, який визначає, що президент проголошує всеукраїнський референдум за народною ініціативою, якщо його ініційовано з додержанням встановлених Конституцією та законами України вимог щодо організації і порядку проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою.