Латвія головуватиме у Раді Європейського Союзу у першому півріччі 2015 року. За інформацією джерел у Брюсселі, однією із вагомих подій у цей період має стати саміт «Східного партнерства», який відбудеться 21-22 травня у Ризі.
У Латвії наголошують, що заходи і завдання головування передбачають досягнення визначених у керівних інституціях ЄС цілей, а також доповнюють політичну стратегію Співтовариства.
Головним цілями головування визначені подолання економічної і фінансової кризи, створення робочих місць і розвиток цифрових технологій, захист фундаментальних прав і забезпечення активної ролі Євросоюзу у світі, що змінюється.
Пріоритети робочої програми головування включають три складові. Це конкурентоспроможна Європа, де окремо відзначається завершення створення Енергетичного союзу.
Щодо другого пріоритету – «цифрової Європи» – основні зусилля зосереджуватимуться на створенні спільного ринку цифрових технологій і телекомунікацій, захисту інтересів, прав та інформації громадян в умовах розвитку цифрових технологій, забезпечення безпеки у цифровому середовищі.
Третій пріоритет «залучена Європа» передбачає активізацію спільної зовнішньої політики та політики безпеки, зокрема, у частині утвердження ЄС як сильного, глобального учасника міжнародних процесів, забезпечення свободи, безпеки і справедливості, активності у сусідніх регіонах і поза ними, розвиток зовнішньої торгівлі, врегулювання питання міграції через запровадження нової політики у цій сфері, надання допомоги найбіднішим країнам і регіонам світу, розширення ЄС.
Серед конкретних завдань вказується продовження переговорів із США щодо укладання угоди про трансатлантичне партнерство й інвестиції.
У контексті залучення зусиль Латвії для урегулювання ситуації на сході України в умовах розв’язаної Росією війни, прем’єр-міністр країни Лаймдота Страюма підтримала вже затверджені в ЄС підходи і шляхи пошуку політичного рішення. При цьому вона не виключила, що Латвія, як головуюча у Раді ЄС, може порушувати у форматі цієї керівної інституції питання про зміну режиму санкцій проти Росії – послаблення або посилення, залежно від розвитку ситуації.
Важливим етапом подальшої європейської інтеграції України має стати саміт «Східного партнерства», який 21-22 травня прийматиме Рига. Серед головних очікувань України від зустрічі високого рівня є надання українським громадянам безвізового режиму для поїздок у країни-члени ЄС.