Кива, Шевченко, Гетманцев: які українські політики підтримують режим Лукашенки в Білорусі

Політика
7 Вересня 2021, 19:08

"У своїй, як зазвичай, палкій промові на Погоджувальній раді ВР Петро Олексійович зазначив, що Зеленський стрімко рухається шляхом Лукашенки і закінчить так само. Нагадаю, що Лукашенка при владі, на відміну від Петра Олексійовича, з ганьбою відправленого на політичну пенсію, вже 27 років. Згоден, різних років. Однак років, які принесли Білорусі добробут майже вдвічі вищий, ніж унаслідок нечуваних реформ п'ятого президента. А пенсіонери, про "жебрацтво" яких так волає Порошенко, цинічно поставлені ним же за межу виживання, в Білорусі можуть на свою пенсію, навіть мінімальну, цілком стерпно прожити. Переконаний, що в нашій країні не словами, а працею ми, безумовно, забезпечимо і пенсіонерам, і вчителям, і медикам належні стандарти життя. Незважаючи на "допомогу" колишніх поборників", – написав Гетманцев у фейсбуці.

 

Читайте також: Білорусь. Майже гаряча точка

 

Однак він – не єдиний український політик, який з тією чи іншою аргументацією позитивно висловлюється щодо діяльності білоруського диктатора.Так, народний депутат від фракції "Слуга народу" Євгеній Шевченко 20 квітня на зустрічі з Лукашенкай у Мінську сказав, що "більше третини українців хотіли б бачити його своїм президентом". Також нардеп зазначив, що для нього "дуже велика честь" познайомитися з Лукашенкай і що він "давно про це мріяв". У "Слузі народу" заявили, що поїздка до Мінська – власна ініціатива Шевченка, однак попередили, що вимагатимуть від нього пояснень. 22 квітня на засіданні Шевченко сам попросив виключити його з фракції, але більшість "слуг народу" виступили тоді проти. Однак вже 24 травня, після того, як Шевченко підтримав дії режиму білоруського диктатора щодо затримання ексредактора опозиціоного Telegram-каналу Рамана Пратасєвіча, нардепа виключили з фракції.

 

Спочатку Шевченко оприлюднив спільне з Лукашенком фото і підписом "Бацька вам не Янукович!", а потім написав допис про те, що "Ми с Бацькой за народ, за соціальну справедливість, за справжню незалежність без зовнішнього керування". Україна в той час офіційно засудила затримання Пратасєвіча і назвала це наступом на свободу слова.  

 

Також Євгеній Шевченко публічно демонстрував підтримку Лукашенки ще у серпні 2020 року – тоді український нардеп достроково привітав білоруського диктатора з перемогою на президентських виборах. Ще один "слуга" Олександр Дубінський теж тоді написав пост у якому зазначив, що Лукашенку, на його погляд, "пора вітати". Перед цим він опублікував допис, у якому підтримав силові дії Лукашенки проти протестувальників.

 

Згодом публікація з таким самим текстом з'явилася на сторінці народного депутата з "Опозиційною платформи – за життя" Вадима Рабіновича.

 

Привітав Лукашенка з перемогою на виборах і лідер Радикальної партії – колишній депутат Олег Ляшко. Однак політик видалив допис після того, як під ним з'явилися гнівні коментарі.

 

Ще двоє нардепів від фракції "ОПЗЖ" Віктор Медведчук та Ілля Кива продемонстрували свою солідарність із самопроголошеним президентом Білорусі одразу після того, як той сфальсифікував результати виборів. Так, Кива виклав у соцмережу фото, на якому він і Медведчук стоять в сесійній залі Верховної Ради біля робочих місць, накритих офіційним червоно-зеленим прапором Білорусі, підписавши фото наступним чином: "Ми з білоруським народом, який захистив конституційний лад і свою країну від захоплення і поневолення!".

Також Кива хвалив режим Лукашенки після спецоперації щодо затримання Пратасєвіча. "Білорусь послідовно і системно захищає свою незалежність у протистоянні із західними державами, які намагаються отримати контроль над країною, як це у них вийшло з Україною у 2014 році. Спецслужби Білорусі, нейтралізуючи зрадників і агентів іноземних розвідок, отримуючи достовірну інформацію про підготовку перевороту, приводять в сказ і істерію тих, хто до цієї спроби перевороту був причетний!", – написав Кива у своєму телеграм-каналі.

 

У жовтні минулого року колишній народний депутат, ексголова Харківської облдержадміністрації Михайло Добкін в інтерв'ю Дмитру Гордону висловив думку, що у протестувальників у Білорусі немає права "кидатися на владу", яка влаштовує пенсіонерів і бюджетників. Говорячи про ставлення до двох Майданів в Україні, Гордон навів як приклад протести в Білорусі, на що Добкін заявив: "Слава бацькові Лукашенку. Тиснув, тисне і нехай далі тисне". Він заявив, що білоруси на виборах усе-таки віддали перевагу Лукашенці. "Бацьку вибрали. Бацька просто вирішив, що він повинен мати у відсотковому співвідношенні більше, ніж цар… Помилився, звісно. Йому б вистачило 51%", – сказав Добкін, додавши, що в усі часи були різні покарання для народу, бо "кожна влада себе захищає".

 

Читайте також: Після затримання Пратасєвіча репресії в Білорусі наростають

 

У серпні цього ж року колишній народний депутат, лідер партії "Наші" Євгеній Мураєв після великої пресконференції Лукашенки заявив: "До Лукашенка можна ставитися по-різному, тому що він досить довгий період президент, і я ставлюся до нього з повагою тільки через те, що він не дозволив зацвісти буйним цвітом олігархат, через те, що він зберіг державні монополії, соціальну медицину, що він захищає державні інститути і, відповідно, зберіг свою суб'єктність, суверенітет країни на відміну від України. Так, наші відносини сильно зіпсовані. Якщо ви пам'ятаєте подію з адміністратором телеканалу Nexta Пратасєвічєм, з посадкою літака, коли Україна найперша скасувала авіарейс і заговорила про санкції, я говорив тоді, що це нерозумно, дуже нераціонально, і що це, по-перше, єдиний майданчик в Мінську, на якому відбуваються переговори щодо мирного врегулювання конфлікту на сході нашої країни, і це один з найбільших торгових партнерів".