«Чому Індія повинна звернути увагу на нарощування російської армії біля кордонів України?» – ставить риторичне запитання у своїй колонці для The Indian Express дослідниця з Інституту Брукінґса Танві Мадан.
«Те, що відбувається в Європі, не залишиться в Європі. У 2014 році анексія Криму РФ створила проблеми для Індії. І якщо Москва знову почне військові дії проти Києва, це значно ускладнить цілі Індії щодо Росії, Китаю, США, Європи і навіть України», – пише Мадан. Зокрема, на її думку, потенційні військові дії Кремля проти Києва та реакція на це Заходу означатимуть, що Москві буде потрібна дипломатична підтримка Пекіна, а це не в інтересах Індії (цю колонку було опубліковано до офіційної заяви Пекіна про підтримку російських позицій – Ред.). «Якщо Пекін попросить Москву зробити якісь кроки (наприклад, призупинити військові поставки до Індії), що зробить Росія в той час, коли Китай їй гостро потрібен через кризу з Україною?» – знову задається питанням Мадан і нагадує, що в 1962 році, коли Кремль потребував підтримки Пекіна під час Карибської кризи, це призвело до підтримки Радянським Союзом Китаю на противагу «друга Індії» у вирішальний момент китайсько-індійської війни.
Читайте також: Президент Ірану на днях уперше відвідав Москву. Чи є ознаки формування альянсу Москви і Тегерана
Професор Делійського університету ім. Дж. Неру Раджеш Раджаґопалан у своїй статті на сайті ThePrint.in пише, що нинішня ситуація матиме очевидні наслідки для зовнішньої політики та політики безпеки Індії. На його думку, вона поглибить конфронтацію між Нью-Делі та Москвою і Пекіном, з одного боку, та Вашингтоном з іншого. «Індійським політикам доведеться зіткнутися з трьома наслідками. По-перше, це фундаментальний розрив між Москвою та Нью-Делі, який найближчим часом не буде виправлено. По-друге, інтереси Індії явно протистоять всьому, що зміцнює Китай або послаблює США — це фундаментальне протиріччя з інтересами Росії. Нарешті, Нью-Делі має пам’ятати про вразливості, з якими він зіштовхується в цій ситуації, і працювати над їх пом’якшенням», – вважає Раджаґопалан. Зокрема, до таких на його думку, належить залежність від постачання зброї з РФ, яку треба скорочувати. Індія понад 60% своєї зброї отримує від Росії.
Редакторка відділу міжнародних відносин газети The Hindu Сугасіні Гайдар у своїй статті перераховує шість найбільших пересторог, які має Делі в ситуації з імовірним посиленням російської загрози:
1) Розгортання сценарію Світової війни – «Будь-який конфлікт – де США та їхні європейські союзники протистоять Росії, вплине на весь світ. Це відбуватиметься як економічно, так і з точки зору безпеки, а Індії, як партнеру і Москви, і Вашингтона, доведеться або ставати на якусь сторону, або бути готовим мати справу з незадоволенням обох сторін», – пише Гайдар.
2) Ускладнення із постачанням російських систем С-400 та водночас менше шансів ухилитися від накладання за це санкцій з боку США.
Читайте також: На двох стільцях
3) Відведення фокусу світової уваги від Китаю, з яким в Індії зараз конфлікт.
4) Зближення Москви та Пекіна.
5) Енергетична криза: «У будь-якому конфлікті – Європа турбується, що Росія відмовиться від постачання газу та нафти – підвищить ціни на енергоносії», – зазначає редакторка The Hindu.
6) Індійська спільнота в Україні (у нашій країні проживає близько 20 тис. індійців).
«Китайський тигр і російський ведмідь знову разом? Пекін відкрито вибрав сторону в українському питанні», – пише ThePrint.in.
«Початкова реакція китайських державних ЗМІ на військове нарощування РФ на кордоні з Україною полягала в тому, щоб назвати це «військовими навчаннями» і звинувачувати США у веденні «війни громадських думок». Але інтерес китайської громадськості до подій в Україні за останні тижні зріс», – зазначає оглядач видання Аділ Брар.
Він зокрема посилається на зростання пошукових запитів щодо цього: «Російсько-українська криза: загроза чи блеф?» був восьмим пошуковим трендом на Baidu 28 січня: «Деякі китайські користувачі соцмереж висловлюють припущення, що Пекін не втратить можливості об’єднати Тайвань з материком у разі ескалації напруженості в Україні», – пише Брар. На його думку, Пекін підтримує військове нарощування РФ поблизу України, оскільки вважає, що «розширення НАТО поблизу російського кордону подібне до його занепокоєння в Південно-Китайському морі».