Китайська компанія-гігант Evergrande може збанкрутувати. Якими будуть наслідки?

Економіка
22 Вересня 2021, 16:26

Ризик того, що китайська група Evergrande не виконає свої зобов’язання через гору боргів, у вівторок збільшив неспокій на світовому ринку. Інвестори шукали ознак втручання Пекіна з метою зупинити будь-який потенційний ефект доміно у світовій економіці, пише міжнародна телекомпанія Al Jazeera. Акції Evergrande подешевшали на 84% після того, як компанія заявила про свої фінансові проблеми.

Evergrande є другою за величиною компанією-забудовником в Китаї. Вона управляє, будує та інвестує в тисячі житлових комплексів та будівель у понад 170 містах країни. Загальний обсяг активів компанії складає $356 млрд, а річний обсяг продажів – понад $108 млрд. Протягом багатьох років Evergrande брала значні позики на будівництво квартир, офісних будівель та торгових центрів. Тепер аналітики хвилюються, що компанія буде не в змозі виплатити $103 млрд, які вона заборгувала банкам, будівельним фірмам та іншим кредиторам. Тиск посилюється ще й тим, що китайські фінансові органи намагаються охолодити перегрітий сектор нерухомості країни, водночас стримуючи позичальників та інвесторів, пише американське видання CBS.

"Боротьба Evergrande та інших забудовників значною мірою є результатом посилення обмежень, оскільки влада намагається стримати деякі надмірності у секторі нерухомості", – зазначає CBS, посилаючись на звіт Джонаса Голтермана, старшого економіста ринку з Capital Economics. 

Читайте також: Чорний вересень, синє небо

Невдача Evergrande може призвести до значних збитків для кредиторів та власників облігацій. Це може призвести до фінансового падіння з ефектом доміно на величезному ринку нерухомості Китаю. Часто можливі наслідки порівнюють із крахом американського інвестиційного банку Lehman Brothers у 2008 році, який спровокував кризу, що призвела до падіння ринку житла США.

Криза Evergrande була передбачуваною, пишуть ЗМІ. Перш за все, це спровоковано розширенням китайського ринку нерухомості, високим попитом на житло і, відповідно, зростанням цін. Проте китайська влада намагалась стримувати останній показник, зменшуючи ціну на оренду житла,  щоб залишати помешкання доступними для населення. При цьому компанія орієнтувалась лише на розширення ринку й закладала маленьку різницю в різницю між ціною нерухомослі та її собівартістю. Однак здебільшого стверджують, що Пекін не допустить банкрутства гіганта нерухомості, адже сталий житловий ринок є важливим для фінансової стабільності країни.

​Середній клас країни, який значно зріс упродовж останнього часу, особливо піддається впливу і за цей період вклав мільярди доларів у купівлю житла. На думку аналітиків, раптовий фінансовий шок, який призвів до зниження вартості житлової та комерційної нерухомості, може охопити всю китайську економіку, зазначає CBS.

Прагнучи вгамувати занепокоєння інвесторів, голова Evergrande Хуей Ка Юань у листі до співробітників заявив, що компанія впевнена, що "вийде з найтемнішого моменту", повідомляє  Al Jazeera.