Китайський посол Лі Хуей, який просуває мирний план Пекіна, переконував європейських лідерів в тому, що вони повинні відстоювати свою автономію від США, закликати до негайного припинення вогню і переконувати Київ залишити окуповані території Росії. Про це виданню The Wall Street Journal розповіли західні чиновники, знайомі з ходом переговорів.
«Дипломат Лі Хуей, який цього місяця відвідав Київ, Варшаву, Берлін, Париж і Брюссель, закликав європейські уряди розглядати Китай як економічну альтернативу Вашингтону і заявив, що вони повинні діяти швидко, щоб покласти край конфлікту між Росією і Україною, перш ніж він пошириться, повідомили ці чиновники», – пише видання.
За даними видання, чиновники поставили під сумнів здатність Китаю діяти в якості чесного посередника у будь-яких переговорах, враховуючи те, наскільки тісно Пекін пов’язаний з Москвою. На думку чиновників, мир неможливий доти, доки російські війська не будуть виведені з України.
Читайте також: Торік російські товари становили 4% від усього китайського імпорту. Наскільки Китай та Росія зближуються у торгівлі – Foreign Affairs
«Ми пояснили, що заморожування конфлікту не в інтересах міжнародної спільноти, якщо не буде виведення російських військ», – передає видання слова дипломата, який розмовляв з Лі Хуеєм. За словами дипломата, Лі сказали, що «неможливо розділити Європу і Америку», і що Європа не припинить підтримку України.
За словами іншого чиновника, з яким спілкувався The Wall Street Journal, головні інтереси Китаю полягають у тому, щоб Росія не програла війну і щоб Москва утрималася від застосування ядерної зброї.
«Китай заграє з європейськими країнами, намагаючись послабити протидію Сполучених Штатів зростаючому глобальному впливу Пекіна. Якщо раніше Європа дотримувалася більш м’якого підходу, то останніми роками вона наблизилася до позицій США в питаннях економічної безпеки та торгівлі і стала дедалі обережніше ставитися до Китаю», – пише The Wall Street Journal.
Європейські дипломати заявили, що під час зустрічей з Лі вони намагалися донести три ключові меседжі:
- Китай повинен продовжувати чинити тиск на Росію, щоб вона не використовувала ядерну зброю;
- не надавав військової допомоги Росії;
- і засудив агресію Москви
Вони також попросили Лі підтримати міжнародні зусилля з убезпечення Запорізької атомної електростанції.
Нагадаємо, Лі Хуей, спеціальний представник Пекіна у справах Євразії і колишній посол Китаю в Росії, відвідав Україну, Польщу, Францію, Німеччину і Бельгію, де розташовані інституції Європейського Союзу і НАТО. За даними The Wall Street Journal, дипломати з кількох з цих країн заявили, що вони тісно координували свої дії, щоб переконатися, що Лі отримав той самий меседж від європейських союзників.