“Київський Марк Твен”: в Ізраїлі шанують, у Києві руйнують пам’ять

27 Травня 2009, 15:03
 
 
Шолом Алейхем 

Ізраїльський парламент у вівторок вшанував 150-ту річницю з дня народження видатного письменника Шолома Алейхема, чиє життя та творчість нерозривно пов’язані з Україною.
 
Мистецькій спадщині "київського Марка Твена", як нерідко називають дослідники Шолома Алейхема, було присвячене урочисте засідання парламентської Комісії з абсорбції та діаспори за участю культурологів та представників Об’єднання вихідців з України. Романи, повісті та оповідання, що вийшли з-під пера письменника, стали надбанням світової літературної скарбниці, наголошує український педагог Мирослав Грінберг: «Творчість Шолома Алейхема можна порівняти, можливо, із творчістю Тараса Шевченка для українців».
 
Натомість ізраїльські гуманітарії зауважують, що біографія та творча спадщина Шолома Алейхема нині набагато краще знані й популярні в Україні та у світі, аніж в Ізраїлі. Причиною тому, на думку викладача Єрусалимського університету Велвла Черніна, є застарілі переклади унікальних творів. Між тим, в Україні, у межах відзначення 150-річчя від дня народження класика, заплановано вихід багатотомника творів Шолом Алейхема українською мовою.
 
Будинок шолом Алейхема в Києві зруйнували напередодні ювілею
 
Крім того, за указом президента Ющенка, фахівці мають вивчити можливість створення меморіального центру на малій батьківщині літератора – у Переяславі-Хмельницькому. Поки ж одним пам’ятним об’єктом, пов’язаним із життям всесвітньовідомого письменника, поменшало. У лютому, попри заборону київської влади, забудовники зрівняли з землею будинок на вулиці Великій Васильківській, в якому на початку ХХ столітті мешкав Шолом Алейхем.