Київські чиновники готуються до старту медичної реформи, яку планують провести спільно з МОЗ, насамперед мають намір переформатувати систему фінансування медустанов. Про це повідомив голови КМДА Михайло Радуцький.
Замість цього для кожної групи медпослуг встановлять спеціальні тарифи, після чого бюджет буде перераховувати кошти за кожного пролікованого киянина згідно з наявними розцінками. "Тарифи потрібні для міста, щоб точно розрахувати бюджет кожної медустанови. Нова система фінансування стимулює розвиток конкуренції між комунальними лікарнями: вони будуть намагатися залучити більше клієнтів, щоб отримати більше грошей", – пояснив Радуцький.
Крім того, медики отримають можливість залучати, крім бюджету, і інші джерела фінансування. У багатьох медустанов вже є спецрахунки для благодійних внесків. Половина перерахованих коштів йде в бюджет, решту може використовувати сама клініка або лікарня, але тільки для оплати комунальних послуг.
"Ми цю систему змінимо: клініки отримають статус комунальних неприбуткових підприємств і після цього зможуть залишати собі 80% коштів, 20% буде йти місту. В результаті головні лікарі отримають можливість виплачувати персоналу преміальні або направляти гроші на розвиток своєї установи", – говорить Радуцький.
За словами Радуцького, є і зворотна сторона. Кияни вже сьогодні скаржаться, що медустанови змушують їх оплачувати послуги під виглядом благодійних внесків. Якщо керівництву лікарень і клінік дозволять самостійно розпоряджатися більшою частиною цих грошей, ті можуть накрутити "благодійні розцінки". Систему таких внесків поспішать ввести і інші клініки, які поки обходилися без неї. І лікування в комунальних закладах може виявитися не по кишені киянам. Правда, пільговиків в рамках реформи обіцяють повністю забезпечити життєво необхідними медикаментами. Пенсіонерам, інвалідам та іншим соціально незахищеним групам населення кошти на ліки будуть переводити на картку киянина.
Проблеми з медобслуговуванням можуть виникнути і в людей з інших міст.
"У першу чергу потрібно налагодити взаєморозрахунки між регіонами, щоб київські медичні установи, які лікують приїжджих, отримували компенсації. Наприклад, за надання меддопомоги одеситу потрібно виставляти рахунок Одеській адміністрації. Зараз цього не роблять", – заявив Михайло Радуцький. За рахунок введення такої практики столичні клініки зможуть скоротити свої витрати на лікування практично на третину. Питання в тому, чи захоче місцева влада перераховувати гроші за своїх людей і чи будуть це робити вчасно. Якщо лікування іногородніх буде поставлено в залежність від оплати, то меддопомоги приїжджі можуть чекати довго. За приблизними підрахунками, "невраховане" населення Києва досягає 1,5 млн. Притому що до кінця минулого року офіційне населення столиці склало 2890000 чоловік.
По суті, анонсована реформа – перший крок до платної медицини та підготовка для введення обов'язкового медичного страхування. Це стане можливим, як тільки Верховна Рада внесе зміни до Конституції України, що дозволяють зробити медицину платною. Чиновники ж обіцяють забезпечити страхуванням всіх громадян. Працюючому населенню поліси будуть оплачувати роботодавці. Витрати по страхуванню пенсіонерів, інвалідів та інших соціально незахищених категорій громадян візьме на себе міський бюджет. За словами Михайла Радуцького, при введенні обов'язкового медстрахування буде створений пул страховиків, до якого увійдуть ключові профільні компанії (відбирати їх будуть в КМДА).
Нагадаємо, 2013 року МОЗ обіцяло ввести обов'язкове медичне страхування протягом чотирьох років.