Лютий Іван музикознавець

Кузні мрій та ілюзій

ut.net.ua
13 Червня 2008, 00:00

 

 

 

 

Коли чубатий і сексапільний вокаліст фольклорного ансамблю «Гуляй- город» Сергій Постольников, голий та з шаблюкою, з’явився на обкладинці одного з поп-журналів, стало зрозуміло – процес пішов. Черговий сезон фестивальної моди на все традиційне, етнічне й водночас нонконформістське можна вважати відкритим. Організатори імпрез заздалегідь готують креативні концепції та підшукують привабливі ландшафти, де протягом кількох літніх місяців слухачів тішитиме широкий, як гоголівський Дніпро, спектр стилів і напрямів: від сивої автентики до року й так званої world music, себто початково тієї самої автентики, перевареної міською культурою до невпізнаваності.

 Ваші мрії – наша кока
 
Одіозний розповсюджувач мистецького спаму Юрко Зелений нарешті може танцювати переможний гопак. Напередодні відкриття «Країни Мрій» до його інтернетівських «ФДР Вістей з Краю» без перебільшення прикута увага ЗМІ всієї країни. Атмосферу запровадженого Олегом Скрипкою щорічного свята національної ідентичності у релізах підкреслюють термінологією, від якої б, певно, розчулився завзятий лінгвістичний реформатор 1920-х Микола Скрипник. Світові прем’єри називають першинами, сайти провідних виконавців – іменками, а фотографа, котрий у фірмовому екіпіруванні від Кока-Коли (головного спонсора) знімкуватиме відвідувачів у найдотепніших вишиванках, – старим добрим світляром.
 
Цьогорічна «Країна Мрій», що стартує напередодні купальських свят, розпочнеться з видобування живого вогню. Отриманий методом тертя сухих трісок вогник на Співоче поле Києва пронесуть почесною Купальською ходою. Після цього обіцяють купальські ігрища за участі всіх учасників Ходи.
 
У колах численних уболівальників фестивалю вже сьогодні зростають нарікання на втрату «Країною Мрій» її концептуальної чистоти. Мовляв, від половини продавців товарів народного побуту можна почути іноземну мову, а на фестивальні події взагалі приходять потусуватися «андеграунди», які й зеленого поняття не мають про українську культуру.
 
У відповідь батькам-засновникам залишається підкреслювати багатонаціональну складову свого дітища й прямим текстом посилати невдоволених брататися із закордонними виконавцями. Наприклад, зі зразковим гуртом середньовічної білоруської музики «Стари Ольса». Невмирущість вітчизняної етніки цьогоріч відстоюватимуть легендарний народознавчий гурт «Древо», завзяте товариство автентичної музики «Буття» й майстер календарних співів – ансамбль «Володар». Вечірні концерти традиційно віддадуть на поталу панку, року та world music. Що з того буде більш їстівним – чеський Gipsy, угорська Karavan Familia чи сербський Kal – аудиторія визначатиме на свій розсуд. В останню мить злетів виступ польського гурту Psio Crew, і йому терміново шукають заміну. Добре було б, аби знайшлося щось на кшталт танц-фольк-панк-рок групи «Трясця твоїй матері».
 
Між фестивателем і табором
 
Утім, нещодавно з’явився привід оголосити все вищезгадане розвагою для міських хлюпиків. Справжні чоловіки та найпатріотичніші дівчата повинні дістатися села Уніж. Фестиваль українського формату, де невпинно, день і ніч, рік за роком, буде споруджуватися «Кузня» (сакральний центр молодіжного руху), вже назвали «боївкою українського суспільного ренесансу». На практиці все це нагадує трудовий табір із виховання свідомості зразкового націонал-комуніста. Перші волонтери встигли розчистити прилеглі території від кропиви та залити фундаменти стаціонарних сан-вузлів. Себ то підготувати ґрунт для триденного відриву й тусні прихильників вітчизняної альтернативи.
 
До хедлайнерів фестивалю, крім столичних «Гайдамаків», франківської «Перкалаби» та «Пропалої грамоти» з Кам’янця, звісно, потрапить рівненський Ot Vinta, не в останню чергу, завдяки розкрученим хітам «Не мала баба клопоту – купила порося» та «Дарма я наївся цибулі». Дещо в тіні на цьому тлі залишаться піонери українського альтернативного романсу – «Королівські зайці» Лесі Герасимчук. Вистрибне київський «Абздольц» із безсмертним панк-шлягером про Чебурашку. В пошані буде злободенний херсонський рок від гурту «Роллікс». Нікуди не подітися слухачам і від ветерана національного неформату – запорізької «Хорти» (щось подібне, зі скрипками, акустичними гітарами й суворим речитативом, робить арабсько-французька Zebda) та ще цілої купи більш молодих і розважливих команд.
 
Потрапити на акції «Уніжа» можна кількома способами. Найсхвальніший – приїхати за тиждень до імпрези й по коліна в багнюці попрацювати во славу Батьківщини. До ре чі, саме так збираються вчинити письменники й видавці брати Капранови та знаний Патріарх сучукрліту Юрій Андрухович: вони проголосили своєю першою справою зробити щось руками й лише потім – відкрити дискусійні клуби сучасної української літератури. Щоправда, тут у літераторів з’явився небезпечний конкурент – Сашко Лірник. Цілодобовими монологами про махновців, Юлю та Марсіанина неоказкар погрожує відбити левову частку аудиторії.
 
До  Шешори на… Вінничину
 
Попри те, що знаменитийШешорський фестиваль етнічної музики та ленд-арту другий рік поспіль проводиться не в Карпатах, а в селі Воробіївка Вінницької області, охочих весело розговітися після закінчення літнього посту від того менше не стало. Цього разу очікують щонайменше 10 тис. осіб, і їм усім знайдеться, чим себе зайняти: від спорудження спільної Юрти до нічного перегляду вистав київського театру «ДАХ» та чеського театру маріонеток. Інтернаціоналізм тут теж у пошані: приїдуть і грузинські хори, і шведські танцюристи. Особливо потужним має бути єврейський десант: за глядацькі симпатії змагатимуться феєрична клезмерська домристка Наташа Касянчик, колоритний громадянин Естонії Тимур Фішель, який співає на ідиш, та неперемож- ний «Харків Клезмер Бенд».
 
Не зважаючи на чималу кількість рейтингових виконавців із Великої Британії, Франції, Угорщини, Чехії та Польщі, чи не найбільше уваги організатори за звичаєм приділяють автентиці. Справа не така й легка: природні «не вишколені» бабусі на сучасній сцені виглядають надто архаїчно, а іноді, позбавлені свого середовища, й просто кумедно. Натомість організовані ансамблі ентузіастів постійно спокушаються тим, аби підвищити попит на власне мистецтво за рахунок відходу до комерціалізованої world music.
 
Це особливо помітно в нинішніх українських реаліях, коли фольклор у селах зникає швидше, ніж туди встигають дістатися дослідники з консерваторій, а нові «автентичні» колективи часом більше схожі на банальні хори, котрі співають «народними голоса ми». Тому всім цим «асфальтовим» людям – львівському «Баю», білоруській Guda, російській «Дєрєбєнєвкє», які намагаються зберегти села довкола себе й село в собі, – велика шана. Хай їм цього літа відпочинеться добре.

 [642][648]

 
ЩО ВІДВІДАТИ

Фестивальні особливості літа 2008-го

«КРАЇНА МРІЙ»
V МІЖНАРОДНИЙ ЕТНІЧНИЙ ФЕСТИ-
ВАЛЬ МРІЙ, СНІВ ТА МАРЕНЬ
21 – 22 ЧЕРВНЯ
Автор ідеї та художній керівник – лідер гурту «Воплі Відоплясова» Олег Скрипка. Мета – представити традиційну культуру України та братніх країн в умовах урбанізованого суспільства. Місце проведення – Київ, Співоче поле. Глядачевий простір розділено на безкоштовні пагорби та огороджену віп-зону. Щоправда, панство, яке приходить у національному вбранні, має шанс потрапити до останньої. Біля входу, по-під стінами Лаври, гратиме автентичний ансамбль гармоністів. Працюють алеї народних майстрів і дитячі майданчики. З небагатьох недоліків – високі ціни на прохолоджувальні напої. 


«УНІЖ»

ФЕСТИВАЛЬ УКРАЇНСЬКОГО
ФОРМАТУ
 
27 – 29 ЧЕРВНЯПроходитиме у селі Уніж Городенківського району Івано-Франківської області. Населення – 156 осіб, площа – 0,352 км2, телефонний код – +380 03430, географічні координати – 48° 48’N, 25° 21’E. Чудовий краєвид на Дністровський каньйон, до річки – 400 м. Вперше село згадується в документах 1467 року. На теренах колишнього колгоспу заплановано розбудувати поетичне місто-сад із клубом, конференц- залом, спортцентром, бібліотекою та кампусом. Мистецька концепція фестивалю: під рентгенівським промінням української рок- та панк-музики відділити «наших людей» від патріотичних верескунів.

 

«ШЕШОРИ-2008»

МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ
ЕТНІЧНОЇ МУЗИКИ ТА ЛЕНД-АРТУ
12 – 14 ЛИПНЯ

 Проводитиметься вшосте, що дає привід для моральної переваги над молодшою на рік «Країною Мрій». Від останньої відрізняється екологічними програмами, побудовою в реальному часі укріплень на відкритій місцевості та езотеричним розчиненням у пасторальному довкіллі. Останнє місце дислокації – село Воробіївка Немирівського району Вінницької області. Добиратися треба маршрутками від Немирова або Вінниці. Пропонується велотур. Є власне фестивальне містечко та гнучка система знижок. Із часом «Шешори» планують повернутися до Карпат чи помандрувати далі Україною.

 
ДОВІДКА

Фестивальний календар 

«Трипільське коло». Київська область (с. Балико-Щучинка), 27 – 29 червня
 
Фольклорні гурти з України і зарубіжжя; мистецькі, спортивно-розва жальні та культурно-пізнавальні програми; виставка експонатів трипільської доби. По-домашньому затишно плюс розкішний рибний базар.
 
«Фортеця». Білгород-Дністровський (територія фортеці), 27 – 30 червня
 
Музичний мікс – кожен день присвячено окремому напряму: поп-музика, електроніка, рок. Насамкінець – гала-концерт і виступ гостей фестивалю. Запрошують лагідних меломанів, які не зневажають легку музику, перетравлюють важку і не гидують «синтетикою».
 
Global Gathering Ukraine. Київ (аеродром «Чайка»), 12 липня
 
Грандіозний фестиваль танцювальної музики за участі артистів із Великої Британії, Нідерландів, Німеччини, Росії, США, Франції, України. Запеклі гоцалки для тих, хто застрягли у мегаполісі в самісіньку спеку.
 
«Тарас Бульба». Рівненська область (м. Дубно), 18 – 20 липня
 
Тут на однакових правах перебувають рок, поп та етнічна музика. Навіть якщо не сподобається – сама Дубенська фортеця варта уваги. «Тарас Бульба» – найстаріший український фест (з 1991 року!), перші його гості вже давно по фестивалях не їздять, поступившись місцем власним дітям.
 
«Славське Рок». Львівська область (с. Славське), 25 – 27 липня
 
Рок-музика просто неба, велосипедні та піші маршрути, заняття з альпінізму, спортивне орієнтування. Лінивим до нотатника: повільна прогулянка віддалік коллективу екстремалів у цій місцевості – справжня насолода.
 
«Підкамінь». Львівська область (с. Підкамінь), 25 – 27 липня
 
Міжнародний етнічний фестиваль – багато музики, народні гуляння, літературні імпрези, майстер-класи з народних ремесел. Розваги на будь-який смак і вік – нащадків можна сміливо тягнути із собою.
 
«Казантип». Євпаторія (сел. Поповка), 26 липня – 30 серпня
 
Цілодобово і без перерви дискотеки, спортивні заходи, кінопокази, арт-акції та шоу-програми. Всім, хто зважаться на це божевілля, зичимо лише одного – міцного здоров’я.