КСУ визнав неконституційною статтю, яка встановлює кримінальну відповідальність за неправосудні рішення суддів

12 Червня 2020, 16:46

У четвер, 11 червня, Конституційний Суд визнав неконституційною статтю 375 Кримінального кодексу, яка встановлює кримінальну відповідальність суддів за постановлення «завідомо неправосудного» вироку, рішення, ухвали або постанови. Про це йдеться на сайті Суду.

 

«Конституційний Суд України виходить, зокрема, із того, що в статті 375 Кодексу не встановлено критеріїв, за якими можна визначити, який вирок, рішення, ухвала або постанова судді (суддів) є «неправосудними», а також не розкрито змісту сполучення слів «завідомо неправосудний», що може призвести до неоднозначного розуміння складу злочину, кваліфікацію якого здійснено за цією нормою», – йдеться в рішенні.

 

Зазначається, що встановлення кримінальної відповідальності за постановлення «завідомо неправосудного» судового рішення створює ризики та можливості для впливу на суддів. На думку Суду, конституційні приписи щодо незалежності суддів нівелюються внаслідок юридичної невизначеності статті 375.

 

Наголошується, що кримінальний закон (стаття 375) має відповідати вимогам юридичної визначеності, ясності, недвозначності та передбачності. Це є гарантією здійснення суддею правосуддя на засадах верховенства права та ефективної реалізації кожним конституційного права на судовий захист.

 

«З огляду на викладене, Конституційний Суд України встановив, що стаття 375 Кодексу суперечить принципові верховенства права, а саме такому його елементові, як юридична визначеність, та не узгоджується з принципами незалежності суддів, обов’язковості судового рішення, а отже, суперечить частині першій статті 8, частинам першій, другій статті 126, частині першій, пункту 9 частини другої статті 129 Конституції України», – йдеться в повідомленні.

 

Також, Суд вважає за доцільне відтермінувати втрату чинності цієї статті на півроку з дня ухвалення рішення про її неконституційність, у зв’язку з чим Верховна Рада України має привести нормативне регулювання, встановлене цією статтею у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням.

 

Зазначається, що рішення ухвалено у зв’язку з поданням 55 народних депутатів. Воно є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

 

Нагадаємо, 11 березня Конституційний суд ухвалив рішення, яким визнав неконституційними низку положень закону президента Володимира Зеленського про судову реформу.