КС підтвердив можливість обмеження депутатської недоторканості

28 Серпня 2012, 15:10

Відповідне рішення оголосив суддя Сергій Винокуров у залі засідань.

Зокрема, КС визнав конституційними пропоноване в законопроекті вилучення частини 1 статті 80 Основного закону, що закріплює гарантії недоторканності депутатів Ради.

Також КС визнав конституційним пропоновану зміну частини 3 статті 80 Конституції, яким пропонується викласти цю частину в такій редакції: "Народний депутат України не може бути без згоди Верховної Ради затриманий або заарештований до набуття чинності обвинувального вироку суду щодо нього" на заміну чинною редакції цієї частини статті, яка передбачає, що депутати Ради не можуть без згоди парламенту бути притягнутими до кримінальної відповідальності, затримані або заарештовані.

Крім цього, КС визнав конституційною пропоновану зміну редакції частини 3 статті 105 Конституції, що стосується Президента.

Відповідно до чинної норми, звання Президента України охороняється законом і зберігається за ним довічно, якщо тільки глава держави не був усунутий з посади в порядку імпічменту.

Проектом же пропонується вилучити із цієї статті слова "якщо тільки Президент не був усунутий з посади в порядку імпічменту".

Нагадаємо, у липні Конституційний Суд, розглянувши альтернативний законопроект (№10530) опозиції, визнав конституційним можливе скасування недоторканності депутатів Верховної Ради й неконституційним – скасування недоторканності президента й суддів. 

5 липня провладна більшість у Раді направила в КС свій законопроект про обмеження депутатської недоторканості  №3251.  

У квітні 2010 року КС уже розглядав законопроект №3251 і визнав конституційним можливе обмеження депутатської недоторканності та неконституційним можливе скасування недоторканності Президента.

У зв'язку із цим провладна більшість  була змушена доопрацювати проект, вилучивши з нього норми, що стосуються Президента.

Відповідно до Конституції, Президент може бути відсторонений з посади парламентом у порядку імпічменту у випадку скоєння ним державного або іншого злочину.

За наявності підстав парламент не менш ніж 300 голосами приймає рішення про обвинувачення Президента.

Рішення про відсторонення Президента з посади в порядку імпічменту приймається Радою не менш ніж 3/4 від її складу після перевірки справи КС.

Суддя Конституційного Суду Андрій Стрижак сумнівається в тому, що Верховна Рада внесе зміни до Конституції й скасує депутатську недоторканність