Впродовж 19-20 лютого 2018 року підконтрольний повстанцям сирійський регіон Східна Гута зазнав сильних бомбардувань, внаслідок чого сотні людей загинули та отримали поранення. У зв'язку з цим Рада безпеки ООН 24 лютого ухвалила резолюцію щодо припинення вогню в Сирії, аби зробити можливими доставку гуманітарної допомоги й евакуацію цивільних, які потребують медичної допомоги. Проте сили режиму сирійського президента Башара Асада продовжили обстріли, незважаючи на вимогу Ради Безпеки ООН. Упродовж тижня, за даними правозахисників, загинуло близько 560 осіб.
Тиждень.ua вирішив зібрати інформацію про кризу в Східній Гуті.
Правозахисники з сирійської наглядової ради з прав людини (SOHR) 20 лютого повідомили про загибель щонайменше 98 людей в результаті обстрілів у Східній Гуті, передмісті Дамаска, що знаходиться під контролем повстанців. За даними гуманітарної організації "Білі каски", число жертв тоді перевищило 100 осіб, ще близько 300 людей отримали поранення.
"Інтенсивність бомбардування і артудари по Східній Гуті свідчить про те, що атака була підготовлена сирійським урядовими військами", — заявив глава SOHR Рамі Абдель Рахман.
The @SCDrifdimashq teams working to evacuate the injured civilians, and state of panic in the hearts of women and children, after brutal air raids on residential neighbourhoods in #Mesraba city in #EasternGhouta #SaveGhouta pic.twitter.com/P594kdReSN
— The White Helmets (@SyriaCivilDef) 20 лютого 2018 р.
У США не забарилися з реакцією і прес-секретар Держдепу Хізер Науерт закликала Росію припинити будь-яку підтримку режиму Башара Асада. Вона наголосила, що всього за 48 годин загинули більше сотні цивільних людей.
Однак бомбардуванння урядовими військами території поблизу сирійської столиці Дамаска продовжувалось і кількість загиблих мирних мешканців перевищила 250 людей. За словами одного з активістів, серед загиблих було понад 50 дітей, ще близько 1200 людей отримали поранення. При цьому сирійські військові запевняли, що намагались звільнити територію від терористів.
Один з мешканців Фірас Абдулла розповів BBC, що людям не було де сховатися.
"Ми чуємо крики й плач жінок і дітей через вікна їхніх будинків. Ракети та міни падають на нас, як дощ. Ніде сховатися від цього жахіття, і це ще не кінець", — розповів він.
The bloody massacres continue in #EasternGhouta today, with warplanes continuing their airstrikes. 20 civilians killed so far, after wareplane airstrikes and dozens of rockets targeting #Kafarbatna city in #BesiegedGhouta. #SaveGhouta #Ghouta pic.twitter.com/MedjTy4YaS
— The White Helmets (@SyriaCivilDef) 21 лютого 2018 р.
Своєю чергою в ООН ситуацію в Східній Гуті назвали "за межею уяви" та закликали до припинення вогню, щоб доставити гуманітарну допомогу та евакуювати поранених. Також активісти наголошують, що ситуація у районі наразі найгірша з часу хімічних атак 2013 року. За їхніми словами, під бомбардування потрапили щонайменше десять міст та сіл поблизу Східної Гути.
Місцевий лікар Об'єднання медичного догляду та допомоги, яка підтримує медичні установи у Східній Гуті, зауважив, що люди намагаються вижити, але вони голодують через облогу і залишаються без їжі по кілька днів.
SCD @SyriaCivilDefe teams are working incessantly to evacuate the injured civilians amidst massive destruction, caused by aerial attacks of residential areas by Russian and Regime warplanes in #Douma city today. #SaveGhouta #Syria Feb 24 pic.twitter.com/iiLg1ghD9o
— The White Helmets (@SyriaCivilDef) 24 лютого 2018 р.
У зв'язку з різким погіршенням ситуації в Східній Гуті Рада безпеки ООН 24 лютого одноголосно ухвалила резолюцію, що вимагає від учасників конфлікту в Сирії припинення вогню терміном на щонайменше 30 днів. Відповідна резолюція мала зробити можливими доставку гуманітарної допомоги й евакуацію цивільних, які потребують медичної допомоги. При цьому голосування раніше не відбулося через позицію Росії з цього питання, тому його довелося переносити.
Попри вимогу Радбезу ООН, сили режиму сирійського президента Башара Асада продовжили обстріли підконтрольних повстанцям районів під Дамаском. Зокрема, 25 лютого проурядові сили завдали два авіаудари по околицях Думи в Східній Гуті. Крім того голова Сирійської обсерваторії Рамі Абдель Рахман додав, що ракетно-артилерійський вогонь також вразив як мінімум ще три райони Східної Гути.
Зазначимо, що згодом президент Франції Емманюель Макрон і канцлер Німеччини Ангела Меркель закликали російського лідера Владіміра Путіна чинити "максимальний" тиск на сирійський режим, щоб він зупинив бої в Східній Гуті. Лідери трьох країн також обговорили й питання доставки гуманітарної допомоги в сирійські райони.
Через кілька днів Сирійсько-американська медична спільнота повідомила, що у Східній Гуті застосували хімічну зброю, оскільки до місцевої лікарні потрапили більше 10 людей з ознаками отруєння хлором. За даними організації, до місцевої лікарні потрапили від 14 до 16 осіб із ознаками отруєння хімічною речовиною, ймовірно, хлором. Серед постраждалих були діти. За попередньою інформацією, одна дитина померла. Також у центрі моніторингу порушень прав людини, який базується в Англії, підтверджують, що в одну з лікарень Східної Гути надійшли пацієнти, яким важко дихати, але підтвердити газову атаку не можуть. При цьому вони підтверджують загибель дитини.
Уже 27 лютого у контрольованій повстанцями Східній Гуті почалося денне гуманітарне перемир'я. За даними спостерігачів Сирійського центру моніторингу за дотриманням прав людини, напередодні тривали нальоти авіації та обстріли. За місцевим часом припинення вогню мало тривати від 9:00 до 14:00. У цей час діятиме гуманітарний коридор, яким цивільні зможуть залишити місцевість. Такі періоди перемир'я мають стати щоденними. Правозахисники наголосили, що у Східній Гуті, з усіх боків оточеній урядовими силами та їхніми союзниками, зокрема росіянами, в облозі перебувають до 400 тисяч людей. Також вони додали, що унаслідок атак силами режиму Башара Асада у Східній Гуті загинули вже понад 500 людей.
Однак, за даними Сирійської групи моніторингу прав людини, короткочасне гуманітарне перемир'я зірвали й авіація відновила удари по кількох містах сирійського регіону. Своєю чергою сирійські військові джерела це заперечили, а російські військові та сирійські державні ЗМІ заявили, що мінометного обстрілу зазнали маршрути евакуації цивільних.
За даними правозахисників, російські військові заявили, що через обстріли мирні жителі не змогли залишити оточену Східну Гуту, і звинуватили сили повстанців у тому, що вони використовують цивільне населення як заручників. Натомість повстанці в Гуті відкинули звинувачення в обстрілах та зазначили, що не перешкоджають цивільним виходити з регіону. Крім того, у ООН наголосили, що ситуація наразі не дозволяє завезти в Східну Гуту гуманітарну допомогу чи провести медичні евакуації.